Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Ulkomaat

14.2.2025 13:55 ・ Päivitetty: 14.2.2025 13:55

Zelenskyi kommentoi Trumpin rauhanpuheita – pitää kiinni Nato-tavoitteesta

AFP / LEHTIKUVA / THOMAS KIENZLE
Zelenskyi saapui Müchenin turvallisuuskonferenssiin perjantaina.

Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi sanoo olevansa valmis neuvotteluihin Venäjän kanssa, jos Ukraina, Yhdysvallat ja Eurooppa pääsevät yksimielisyyteen yhteisestä linjasta sodan päättämiseksi.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Münchenin turvallisuuskonferenssiin saapuneen Zelenskyin mukaan presidentti Donald Trumpin puheet eivät toistaiseksi riitä rauhansuunnitelmaksi.

Zelenskyin mukaan Ukraina ei aio koskaan tunnustaa venäläisten miehittämien Ukrainan alueiden kuuluvan Venäjälle. Ukraina myös pitää kiinni tavoitteestaan päästä Naton jäseneksi.

ZELENSKYI kertoi rintamatilanteen Itä-Ukrainassa lähellä Pokrovskin kaupunkia kehittyneen viime päivinä myönteisesti.

-  Ei mitään yksityiskohtia, mutta sanoisin, että olemme siellä aiempaa luottavaisempia, Zelenskyi sanoi toimittajille.

Zelenskyin on määrä tavata Münchenissä Yhdysvaltain varapresidentti J. D. Vance, mutta tapaaminen vaikutti myöhästyneen alkuperäisestä aikataulusta.

Zelenskyin kansliapäällikkö Andri Jermak sen sijaan kertoi keskustelleensa Münchenissä Trumpin Ukraina-erityslähettilään Keith Kellogin kanssa ”oikeudenmukaisesta rauhasta”.

AIEMMIN perjantaina ukrainalaislähteet kertoivat Ukrainan esitelleen yhdysvaltalaiselle osapuolelle sopimusluonnoksen siitä, miten Yhdysvallat saisi käyttöönsä luonnonvaroja vastasuorituksena maan tuen jatkumisesta Ukrainalle. Ukrainalaislähteen mukaan Yhdysvaltain edustajat olivat pyytäneet aikaa tutustuakseen lähemmin ehdotukseen.

Presidentti Trump on väläytellyt Yhdysvaltain haluavan Ukrainalta esimerkiksi arvokkaita maametalleja korvaukseksi sille antamastaan tuesta.

Suomea Münchenissä edustavat presidentti Alexander Stubb, pääministeri Petteri Orpo (kok.), ulkoministeri Elina Valtonen (kok.) ja puolustusministeri Antti Häkkänen (kok.).

Turvallisuuskonferenssi alkaa iltapäivällä Saksan liittokanslerin Frank-Walter Steinmeierin puheenvuorolla. Kello 16 ääneen pääsee EU-komission puheenjohtaja Ursula von der Leyen ja puoli viideltä vuorossa on varapresidentti Vance.

SAMAAN aikaan alkaa toisella esiintymislavalla keskustelu Itämeren hybridioperaatioista, johon osallistuu muun muassa ulkoministeri Valtonen.

Kiinan ulkoministeri Wang Yi avaa maansa näkemyksiä maailmapoliittiseen tilanteeseen kello 17 alkaen.

Presidentti Zelenskyi on mukana puoli kuudelta alkavassa keskustelussa, jossa käsitellään polttavaa aihetta eli Yhdysvaltain ja Ukrainan turvallisuusyhteistyötä. Zelenskyin lisäksi mukana keskustelussa on neljä yhdysvaltalaissenaattoria.

Puoli seitsemältä alkavassa keskustelussa Euroopan kasvavasta vastuusta omasta puolustuksestaan ovat mukana muun muassa Saksan ja Britannian puolustusministerit Boris Pistorius ja John Healey.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU