Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Ulkomaat

29.12.2020 08:45 ・ Päivitetty: 29.12.2020 08:45

Abortin laillistaminen on lähellä Argentiinassa – arkkipiispa rukoili apua taivaasta

LEHTIKUVA / AFP Emiliano Lasalvia

Argentiinassa on määrä tiistaina äänestää abortin laillistamisesta parlamentin ylähuoneessa, senaatissa.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Lakiesitys abortin laillistamisesta hyväksyttiin jo kuluvan kuun alussa edustajainhuoneessa katolisen kirkon kiivaasta vastustuksesta huolimatta.

Jos lakiesitys hyväksytään, abortti sallitaan 14 raskausviikolle asti. Nykyisin abortti on sallittu vain, jos äidin henki on vaarassa tai raskaus on saanut alkunsa raiskauksesta.

Äänestyksestä odotetaan erittäin tiukkaa, koska osa edustajista päättänee kannastaan vasta aivan viime hetkellä.

– Olen katolinen, mutta abortti on laillistettava kaikille. Joka vuosi liki 38 000 naista joutuu sairaalaan laittomien aborttien vuoksi. Vuoden 1983 jälkeen yli 3 000 naista on kuollut laittoman abortin seurauksena, perusteli lakiesityksen isä, presidentti Alberto Fernandez.

Toinen on syytteessä seksuaalirikoksista, toinen sairaalassa.

Lakiesityksen hyväksyminen saattaa lopulta olla kiinni kahdesta aborttia vastustavasta senaattorista, jotka eivät pysty osallistumaan istuntoon. Toinen on syytteessä seksuaalirikoksista ja toinen, ex-presidentti Carlos Menem, 90, on sairaalassa sydän- ja munuaisvaivojen vuoksi.

Jos äänestys päättyy tasan, tuloksen ratkaisee senaatin johtajan Cristina Kirchnerin ääni. Hän siirtyi pari vuotta sitten abortin vastustajien leiristä kannattamaan abortin laillistamista.

Arkkipiispa Oscar Ojea puolestaan turvautui viikonloppuna taivaalliseen apuun aborttikysymyksessä. Hän rukoili Neitsyt Mariaa Lujanin basilikassa Buenos Airesissa, jotta tämä kääntäisi aborttia kannattavien senaattorien päät.

Latinalaisessa Amerikassa abortti on sallittu vain Kuubassa, Uruguayssa ja Guyanassa sekä Meksikon pääkaupungissa Mexicossa. Sen sijaan esimerkiksi Salvadorissa, Hondurasissa ja Nicaraguassa se on täysin kielletty, ja jopa keskenmenosta voi joutua vankilaan.

Senaatin istunnon on määrä alkaa kello 21 Suomen aikaa, mutta kiivaan keskustelun odotetaan venyttävän istuntoa niin, että päätös on luvassa vasta huomisen puolella.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU