Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Kotimaa

9.5.2021 07:21 ・ Päivitetty: 9.5.2021 07:21

Äitienpäivän sää pääosin poutainen – alkuviikolla selkeä muutos

LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA

Äitienpäivän sää on valtaosin poutainen ja aurinkoinen, kertoo Ilmatieteen laitoksen päivystävä meteorologi Hannu Valta.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

–  Pääosin on ihan hieno päivä, Valta kuvailee.

Maan eteläosassa ja Pohjanmaalla liikkuu jonkin verran sadekuuroja.

–  Pääkaupunkiseudun kohdalla liikkuu sadekuuroja ja Pohjanmaan kuurot liikkuvat itään, Valta kertoo.

Paikoitellen Etelä-Suomessa on tullut aamulla myös räntää. Lauantain ja sunnuntain välinen yö oli kylmä. Lähes koko maassa oli Valtan mukaan pakkasta.

Maan etelä- ja keskiosissa lämpötilat ovat sunnuntaina kymmenen asteen yläpuolella. Lapissa lukemat yltävät kahdeksaan tai yhdeksään asteeseen.

Sunnuntai-iltana Varsinais-Suomeen saapuu matalapainetta lounaan suunnasta. Sunnuntain aikana sateet eivät kuitenkaan ehdi Lounais-Suomen saaristoa pidemmälle.

Maanantaina satelee, sitten luvassa selkeä muutos

Lähipäivinä säätilassa on tapahtumassa perustavaa laatua oleva muutos. Maanantaina lämpötila pysyy vielä matalana sateiden ja pilvisyyden vuoksi, mutta tiistaina maan keski- ja eteläosassa mennee rikki 20 astetta.

–  Luonnossa kasvu räjähtää, puihin tulee lehdet varmaan ihan parissa päivässä, Valta sanoo.

Öistäkin luvataan lämpimiä.

Lappiin asti lämmin ilmamassa ei yllä. Tiistaina Lappiin on luvattu sateita.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU