Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Urheilu

20.11.2021 09:28 ・ Päivitetty: 20.11.2021 09:28

Cale, hymyilevä maalitykki – pakki johdatti Coloradon murskavoittoon Seattlesta

Jääkiekon NHL:ssä Colorado Avalanche antoi laajennusjoukkue Seattle Krakenille oppitunnin taalasarjan tavoista, kun mestarisuosikkeihin lukeutuva Colorado oli varhain lauantaiaamuna Suomen aikaa vahvempi maalein 7-3.

Colorado lapioi alle 45 peliminuutissa seitsemän täysosumaa. Seattle teki päätöserän alkupuolella kaksi ylivoimamaalia ja vielä yhden tasakentällisin erän loppupuolella ja sai lohdutusta ankeaan koti-iltaansa.

Puolustaja Cale Makar (2+1) sekä hyökkääjät Andre Burakovsky (2+0), Nazem Kadri (0+2) ja Tyson Jost (0+2) olivat Coloradon tehomiehet.

-  Hymyilevä Cale on meidän suosikki Cale, Colorado tviittasi kuvan lehdistötilaisuudesta.

Makar teki toisessa erässä 3-0 ja 5-0-maalit ja ehti näiden välissä pohjustamaan Burakovskyn ottelun toisen ylivoimaosuman.

Tiedän, ettei tätä tule tapahtumaan joka ilta, että saa kaksi maalia.

Suomalaishyökkääjä Mikko Rantanen joutui tyytymään yhteen syöttöpisteeseen, kun hän pohjusti Erik Johnsonin 6-0-osuman toisen erän lopussa.

Johnson heittäytyi vitsikkääksi ottelun jälkeen, kun hän hekumoi täysosumallaan. Hän yllätti tutun maalivahdin Philipp Grubauerin, joka edusti vielä viime kaudella Coloradoa.

-  En tehnyt ”Grubille” maalia neljään vuoteen harjoituksissa ja jotenkin tein hänelle maalin tänään, puolustaja Johnson murjaisi.

Grubauer pääsi tolppien väliin toisessa erässä 0-4-tilanteessa, kun Chris Driedger (9 torjuntaa) sai tarpeekseen. Grubauer torjui 14 laukausta ja antautui kolmesti ennen kuin Seattle pääsi kavennusmaalien makuun.

Joonas Donskoi nappasi syöttöpisteen viimeiseen kavennukseen. Hänkin pelasi Coloradossa viime kaudella, mutta joutui siirtymään uuteen seuraan. Alku on ollut ankea Seattlelle ja Donskoille, jonka maalitili on avaamatta. Seattle on viimeisenä divisioonassaan ja toiseksi viimeisenä länsilohkossa.

Colorado aloitti kauden kankeasti, mutta on nyt voittanut neljä ottelua peräkkäin.

-  Tiedän, ettei tätä tule tapahtumaan joka ilta, että saa kaksi maalia. Luomme kuitenkin paikkoja, ja se antaa mahdollisuuden saada maaleja, Makar kiitteli NHL:n

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU