Ulkomaat
21.2.2025 06:29 ・ Päivitetty: 21.2.2025 06:29
CNN: Israel syyttää Hamasia aseleporikkomuksesta – äärijärjestö palautti väärän ruumiin
Israelin mukaan väärän ruumiin palauttaminen Israelille oli äärijärjestö Hamasilta aseleporikkomus, kertoo yhdysvaltalaiskanava CNN.
Israelin armeijan lausunnon mukaan Hamasin on palautettava sille luvatun henkilön eli kahden surmatun pienen pojan äiti osapuolten välisen sopimuksen mukaisesti.
MYÖS Israelin ja Hamasin välistä vankeinvaihtoa valvova Yhdysvaltain erityislähettiläs Adam Boehler toisti Israelin lausunnon sisällön CNN:lle ja vaati naisen ruumiin palauttamista välittömästi.
Boehlerin mukaan Hamasin on palautettava sovitusti myös neljän Yhdysvaltain kansalaisen ruumiit sekä elossa olevan yhden panttivangin. Jos Hamas ei tätä tee, Boehlerin mukaan sitä odottaa täydellinen tuhoaminen.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.