Politiikka
21.7.2025 13:11 ・ Päivitetty: 21.7.2025 13:11
Demarinuoret: Irja Vaateri Euroopan sosialidemokraattisen puolueen nuorisojärjestön pääsihteeriksi
Euroopan sosialidemokraattisen puolueen nuorisojärjestön 17. kongressi on valinnut yksimielisesti järjestön uudeksi pääsihteeriksi Sosialidemokraattisten Nuorten esittämän helsinkiläisen Irja Vaaterin.
Demarinuorten tiedotteen mukaan Vaateri on Sosialidemokraattisten Nuorten pitkäaikainen aktiivi, joka on aiemmin toiminut muun muassa Suomen ylioppilaskuntien liitto SYL:in varapuheenjohtajana vuonna 2024.
– Tällaisina aikoina Eurooppa tarvitsee toivoa ja työtä reilumman tulevaisuuden eteen enemmän kuin koskaan. Meidän on muistettava suojella niitä arvoja, joiden varaan liikkeemme on rakennettu. Monet kun ovat luopuneet omistaan lyhytnäköisen laskelmoinnin vuoksi, kommentoi vastavalittu pääsihteeri Vaateri tiedotteessa.
Suomalaisia sosialidemokraattisia vaikuttajia on noussut Euroopan sosialidemokraattisen puolueen nuorisojärjestössä aiemminkin merkittäviin tehtäviin. Viimeisin samassa tehtävässä toiminut suomalainen on Suomen entisen pääministerin Sanna Marinin erityisavustajana toiminut Tuulia Pitkänen, joka johti järjestöä pääsihteerinä vuosina 2017-2019.
LÄHES 300 nuorta eurooppalaista sosialidemokraattia Pariisiin 17.-20.7. koonnut kongressi valitsi Vaaterin aisapariksi järjestöä puheenjohtamaan portugalilaisen João Martins Pereiran. Kongressissa keskusteltiin monista Eurooppaa koskevista haasteista aina länsimaisen demokratian rapautumisesta arktisen alueen kiristyvään turvallisuustilanteeseen ja Ukrainan sotaan.
Poliittisten asiakirjojen lisäksi kokouksessa hyväksyttiin uusi strateginen tiekartta siivittämään nuorisojärjestön työtä 2030-luvulle.
– Uskomme, että nuoret on nähtävä Euroopassa ei vain tulevaisuuden vaikuttajina, vaan aktiivisina toimijoina jo tässä hetkessä. Yhdessä jäsenjärjestöjemme ja sidosryhmiemme kanssa olemme sitoutuneet jatkamaan vahvaa yhteistyötä sekä haastajina että liittolaisina oikeudenmukaisemman Euroopan puolesta, linjasi järjestön tuore puheenjohtaja Pereira tiedotteessa.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.