Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Politiikka

1.9.2023 06:25 ・ Päivitetty: 1.9.2023 06:40

”Eduskunnan ainoa kommunisti” avautuu: ”Näin teki myös Hitler”

Nora Vilva
Kontula on ollut kansanedustaja vuodesta 2011. Kuva on vuodelta 2017.

Vasemmistoliiton kansanedustaja Anna Kontula on avannut sanaisen arkkunsa hallituksen rasismitiedonannosta, joka julkaistiin eilen kohun saattelemana.

Demokraatti

Demokraatti

Kontula on päivittänyt pitkän viestiketjun X:ään, jossa hän kutsuu itseään ”eduskunnan ainoaksi kommunistiksi”. Koska hallitus on päättänyt selvittää myös mahdollisuuden kriminalisoida kommunismin symbolien käyttämisen, hän katsoo velvollisuudekseen kommentoida asiaa.

– Ensinnäkään, mitään erityisen uutta tässä ei ole. Kokoomus on ollut kieltämässä äärioikeiston aplodeeratessa kommunistista toimintaa ennenkin. Se ei varsinaisesti ole sen historian ylevimpiä hetkiä, vaikka mistä kulmasta tarkastelisi. Tällä kertaa mallia on ilmeisesti haettu Puolasta (tuosta poliittisten oikeuksien esimerkkimaasta), jossa vastaavanlainen kytkös natsismin ja kommunismin välille on jo viety lakiin.

Kontulan mukaan kopiointi osoittaa hallituksen heikkoa aatehistoriallista ymmärrystä.

– ”Natsismi” on yhden maan yhteen lyhyehköön ajanjaksoon assosioituva fasismin sovellus. Sen tunnuksien kiellot maailmalla perustuvat tämän fasismin alamuodon ja Hitlerin Saksan vahvaan yhteyteen. On vahvasti kyseenalaista, onko mitään ”natsismia” sen ulkopuolella olemassakaan. ”Kommunismi” taas on yksi suurista ideologioista. Vaikka puhuttaisiin vain rajatusti vasemmistolaisesta kommunismista, kyse on valtavasta määrästä sovelluksia eri puolilla maailmaa noin 200 vuoden ajanjaksolla.

– Jos ”natsismille” haluttaisiin tasapainosyistä löytää vasemmistosta vastapari, se voisi olla esimerkiksi Stalinin ajan Neuvostoliiton käyttämät tunnukset.

Kontula kirjoittaa, että ”jokainen itseään kunnioittava oikeustodiktatuuri aloittaa tietysti toimintansa kieltämällä kommunistit”.

– Näin teki myös Hitler.

Kontula sanoo olevansa skeptinen, että kommunistiseen symboliikkaan yleisellä tasolla kohdistuva kielto voitaisiin muotoilla yhteensopivaksi kansainvälisten ihmisoikeussitoumusten kanssa. Kontulan mukaan hän ei kannata myöskään muiden poliittisten symbolien kieltämistä.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU