Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Politiikka

11.3.2026 13:12 ・ Päivitetty: 11.3.2026 13:12

Eduskunnan apulaisoikeusasiamieheksi valittiin Susanna Lindroos-Hovinheimo

MAARIT KYTÖHARJU / HELSINGIN YLIOPISTO

Oikeustieteen tohtori ja varatuomari Susanna Lindroos-Hovinheimo on valittu eduskunnan apulaisoikeusasiamieheksi. Eduskunta äänesti asiasta keskiviikkona täysistunnossa.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Lindroos-Hovinheimo voitti toisena ehdokkaana olleen oikeustieteen tohtori Eeva Nykäsen äänin 112-54.

Perustuslakivaliokunta esitti viime viikolla Nykästä tai Lindroos-Hovinheimoa tehtävään.

Apulaisoikeusasiamiehiä on kaksi, ja he vastaavat laillisuusvalvonnasta yhdessä eduskunnan oikeusasiamiehen kanssa. Perustuslain mukaan oikeusasiamiehen ja apulaisoikeusasiamiesten täytyy olla eteviä laintuntijoita.

Lindroos-Hovinheimo siirtyy tehtävään huhtikuussa apulaisoikeusasiamies Maija Sakslinin seuraajana. Sakslin on ratkaissut aiemmin asioita, jotka ovat koskeneet muun muassa sosiaali- ja terveydenhuoltoa, vanhusten ja vammaisten oikeuksia, verotusta, ympäristöä, Ahvenanmaan itsehallintoa ja saamelaisasioita.

Eduskunnan toinen apulaisoikeusasiamies on Mikko Sarja.

Apulaisoikeusasiamies valitaan tehtävään nelivuotiskaudeksi. Lindroos-Hovinheimo aloittaa tehtävässä 1. huhtikuuta, ja se päättyy 31. maaliskuuta 2030.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU