Politiikka
11.12.2024 07:28 ・ Päivitetty: 11.12.2024 07:29
Eduskunnassa tapahtuu, uusi verkosto sai alkunsa – SDP:n Kumpula-Natri: ”EU-keskustelu uudelle tasolle”
EU-myönteisille ja EU:sta kiinnostuneille kansanedustajille on perustettu uusi verkosto. Asiasta kertoo tiedotteessaan SDP:n kansanedustaja Miapetra Kumpula-Natri, jonka johdolla verkosto sai alkunsa.
Ensi vuonna Suomi on ollut EU:n jäsen 30 vuotta, ja Kumpula-Natrin mukaan myös EU-keskustelu on sen myötä aika tuoda uudelle tasolle.
– Sen sijaan, että jankataan, pitäisikö olla jäsen vai ei, voimme keskustella siitä, miten saamme EU-jäsenyydestä vielä enemmän positiivisia vaikutuksia Suomelle sekä seurata kansainvälistä keskustelua EU:n tulevaisuuden suunnitelmista, Kumpula-Natri kertoo tiedotteessa.
.EU:n ystävät -verkoston yhteistyökumppaneina toimivat Eurooppanuoret ry ja Eurooppalainen Suomi ry.
Verkoston perustajajäseniin kuuluvat Kumpula-Natrin lisäksi kansanedustajat Heikki Autto, Karoliina Partanen, Fatim Diarra, Oras Tynkkynen, Inka Hopsu, Alviina Alametsä, Lotta Hamari, Jani Kokko, Pauli Aalto-Setälä, Ville Kaunisto, Eemeli Peltonen, Johannes Koskinen ja Jarno Limnéll, eurooppa- ja omistajaohjausministeri Joakim Strand, kunta- ja alueministeri Anna-Kaisa Ikonen sekä Sami Matikainen ja Riina Lumme Eurooppanuorista ja Totti Sivonen Eurooppalaisesta Suomesta.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.