Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Politiikka

14.4.2023 10:53 ・ Päivitetty: 14.4.2023 10:53

Eeva Kalli: ”Poistuimme vasta, kun tilaisuus oli päättynyt”

LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA
Kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpo (vasemmalla) kätteli keskustan puheenjohtajan Annika Saarikon kanssa ja eduskuntaryhmän puheenjohtaja Kai Mykkänen Eeva Kallin kanssa kaikkien eduskuntaryhmien edustajien tapaamisessa eduskunnassa tänään.

Keskustan eduskuntaryhmän edustaja eivät jääneet tänään tiedotustilaisuuteen sen jälkeen, kun hallitustunnustelija Petteri Orpo oli jakanut puolueille kysymykset hallitustunnusteluja varten.

Johannes Ijäs

Demokraatti

Keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja Eeva Kalli sanoo, että keskusta osallistui hallitustunnustelijan valintakokoukseen alusta loppuun saakka.

– Poistuimme vasta, kun tilaisuus oli päättynyt, Kalli totesi medialle eduskunnassa.

Kallin mukaan keskustassa oltiin siinä käsityksessä, että tiedotustilaisuuden piti olla nimenomaan hallitustunnustelija Petteri Orpon info.

– Näin se myös meille informoitiin. Kokoukseen mennessä toimittajilla oli myös mahdollisuus kysyä puolueiden puheenjohtajilta kommenttia, ymmärtääkseni myös meidän puolueen puheenjohtaja Annika Saarikko antoi siinä kohtaa kommentteja. Niihin ei sinänsä ole mitään lisättävää.

Muiden puolueiden edustajat Liike nytiä ja keskustaa lukuunottamatta jäivät tiedotustilaisuuteen.

Kalli toteaa, että Orpolla oli pitkä lista kysymyksiä.

Lisää aiheesta

– Keskustan näkemyksen mukaan tärkeintä tulevalla hallituskaudella on huolehtia talouden tervehdyttämisestä ja Suomen turvallisuudesta laajasti ymmärrettynä. Vastaus siihen löytyy koko Suomen tasapainoisesta kehittämisestä.

Eeva Kalli ei halua lähteä ennakoimaan, millä pohjalla Orpo lähtee hallitusneuvotteluja aikanaan vetämään.

– Keskusta lähti vaaleissa vakavalla mielellä, tosissaan ja innolla hakemaan suomalaisten luottamusta omalla vaihtoehdollaan. Teimme tällä ajatuksella vaaliohjelman, jonka takana seisomme edelleen. Valitettavasti emme saaneet sille suomalaisten laajaa tukea. Siksi tässä tilanteessa ilman muuta vaalien voittajilla on oikeus ja velvollisuus lähteä muodostamaan hallitusta ja rakentamaan yhteistä ohjelmaa, mutta tunnustelija tulee saamaan vastaukset myös keskustalta, Kalli totesi medialle.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU