Politiikka
5.4.2018 10:03 ・ Päivitetty: 5.4.2018 10:03
”Ei siis todeta, että tämä oli nyt tässä” – pettynyt Akava näkee yritystukiflopissa jotain arvokastakin
Korkeastikoulutettujen työmarkkinakeskusjärjestö Akava pitää yritystukityöryhmän työn päättymistä epäonnistumiseen valitettavana. Järjestö vaatii, että hallitus pyrkii jatkossa määrätietoisiin toimiin tukeakseen innovaatioiden kasvua.
– Yritystukijärjestelmään olisi tarvittu uudistusta, joten olemme pettyneet, että uudistus ei toteudukaan. Tästä huolimatta jo kevään kehysriihessä on tehtävä rahoituspäätöksiä, jotka kannustavat yrityksiä innovaatioihin, puheenjohtaja Sture Fjäder korostaa.
Akava pitää hyvänä, että parlamentaarinen työryhmä sai kuitenkin aikaan kriteerit, joilla arvioidaan yritystukien tehokkuutta ja tarpeellisuutta. Tämä antaa pidemmällä aikavälillä mahdollisuuksia kohdentaa tukia uudelleen.
– Työryhmän työ oli tältä osin arvokasta, ja tätä arviointia pitää jatkaa myös tulevaisuudessa – säännöllisesti. Ei siis todeta, että tämä oli nyt tässä, Fjäder huomauttaa.
”Suuria odotuksia kohdistuu sekä nykyiseen että tuleviin hallituksiin.”
Akava on tehnyt huomioita: Suomen yritysten innovaatiotukien kokonaistaso on kansainvälisesti vertaillen hyvin matala. Nykyinen hallitus leikkasi hallitusohjelmassa 130 miljoonan euroa Business Finlandin innovaatiotuista. Samalla Suomessa tehtyjen tutkimus-, kehitys- ja innovaatioinvestointien osuus bruttokansantuotteesta on laskenut 2,8 prosenttiin. Erityisesti teollisuuden TKI-investoinnit ovat laskeneet voimakkaasti.
Korkeastikoulutettujen järjestön mielestä yritysten innovaatiotoiminta tarvitsee lisää rahaa kehysriihessä vielä nykyisen hallituskauden aikana.
Lisää aiheesta
Fjäder laskee, että lisätarve on noin 150–200 miljoonaa euroa.
– Näin päästään sellaiselle tasolle, joka saa teollisuuden ja muut yritykset investoimaan innovaatioihin kuten huippuvuosina tehtiin. Suuria odotuksia kohdistuu sekä nykyiseen että tuleviin hallituksiin.
Akavan vastaavan lakimiehen Vesa Vuorenkosken mukaan seuraavan hallituksen ohjelmaan on sisällytettävä innovaatiostrategia. Sen pitää sisältää yhteiset tavoitteet ja päätökset uusista panostuksista ja painopisteistä. Muun muassa korkeakoulujen edellytyksiä menestyä kansainvälisessä kilpailussa pitää kohentaa.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Politiikka
5.4.2018 09:59
”Työlle asetettiin ylisuuria odotuksia” – SDP:n Ihalainen perkaa yritystukityöryhmän tulokset
Politiikka
5.4.2018 09:15
Yritystukityöryhmän vaisu loppuraportti luovutettiin ministerille – ”Näin tämä setämiesten Suomi toimii”
Politiikka
4.4.2018 20:49
”Vätyspäätös” – Juhana Vartiainen lataa nyt suoraan: Leikataan näistä miljardi – ”Kerrassaan mikään ei estä”
Politiikka
4.4.2018 16:39
Pekkarinen: ”Oltiin erittäin lähellä löytää yhteisymmärrys, mutta ei sitten kuitenkaan löydetty” – Yritystukityöryhmässä ei saatu sopua tukien leikkaamisesta