Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Kotimaa

16.10.2023 10:06 ・ Päivitetty: 16.10.2023 10:06

Elokapina pysäyttää Länsiväylän liikenteen aamulla tunniksi – vastustaa Stansvikin metsän hakkuuaikeita

LEHTIKUVA / VESA MOILANEN
Elokapina osoitti mieltä Helsingin Kampissa 9. lokakuuta.

Ympäritöliike Elokapina pysäyttää liikenteen tunniksi pääkaupunkiseudulla Länsiväylällä huomenna tiistaina kello 9-10.

Demokraatti

Demokraatti

Länsiväylän mielenosoitus on ensimmäinen kerta, kun Elokapina sulkee mielenosoituksellaan liikenteen moottoritieksi luokiteltavalla tiellä.

Tempauksellaan se vaatii Stansvikin luonnonmetsän hakkuiden valmisteluiden pysäyttämistä. Elokapinan mukaan paikalliset asukkaat ovat kampanjoineet Stansvikin luonnonmetsän suojelemisen puolesta jo yli 20 vuotta, mutta nyt Helsingin kaupunki on aloittamassa hakkuut kadun rakentamista varten.

Stansvikin metsä sijaitsee Helsingin Laajasalossa. Elokapinan mukaan metsä on luontoarvoiltaan erityisen rikas ja sisältää monin osin uhanalaisia luontotyyppejä.

– Stansvikin hakkuut ovat Helsingin kunnallispoliitikkojen epäonnistuminen. Kymmenien poliittisten lehmänkauppojen jälkeen ollaan olevinaan tilanteessa, josta ei ole muuta ulospääsyä kuin 400-vuotiaan metsän hakkaaminen maan tasalle, Länsiväylän mielenosoitukseen ilmoittautunut Milka Hirvaskero toteaa tiedotteessa.

Mielenosoitus on osa Elokapinan syksyn Metsäkapina-kampanjaa. Kampanjassa vaaditaan luonnon ja sen monimuotoisuuden asettamista etusijalle sekä ympäristölle ja luonnolle tuhoisten valtiontukien lopettamista.

Kampanjan aikana Elokapina on järjestänyt mielenosoituksia muun muassa Kemissä, Turussa, Tampereella, Oulussa ja Helsingissä.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU