Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Politiikka

EU-johtajat tapaavat epävirallisessa retriitissä Brysselissä – aiheena Euroopan puolustuksen vahvistaminen

LEHTIKUVA / MIKKO STIG
Naton pääsihteeri Mark Rutte ja pääministeri Petteri Orpo tapasivat Helsingissä 13. heinäkuuta 2024.

EU-johtajat tapaavat tänään epävirallisessa retriitissä Brysselissä pohtiakseen, miten Eurooppa voisi vahvistaa puolustustaan.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

EU-valtiojohtajat keskustelevat myös sotilasliitto Naton pääsihteerin Mark Rutten ja Britannian pääministerin Keir Starmerin kanssa. Suomea tapaamisessa edustaa pääministeri Petteri Orpo (kok.).

Kokouksen tavoite on valtiojohtajien laaja näkemysten vaihto eurooppalaisen puolustuksen vahvistamiseksi.

Mitään varsinaisia päätöksiä kokouksessa ei vielä odoteta, vaan ne on tarkoitus säästää vuoden myöhempiin EU-huippukokouksiin. Kokouksen tarkoituksena on pikemminkin hahmotella EU:n puolustuksen tarpeita ja käydä strategista keskustelua.

EU-komission on myös määrä julkistaa maaliskuussa puolustuksen valkoinen paperi, jossa on tarkoitus määritellä tarkempia tarpeita Euroopan puolustuksen vahvistamiseksi.

KESKUSTELUISSA esillä ovat eurooppalaisen puolustusteollisuuden kehittäminen, jäsenmaiden kansallisen puolustuksen vahvistaminen, Nato-yhteistyön lujittaminen sekä puolustusrahoitus. Myös Ukrainan tuen jatkaminen nousee esille. Erään EU-virkamiehen mukaan on myös odotettavaa, että johtajat keskustelevat Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin Grönlantia koskevista kommenteista.

Yksi iso keskustelun aihe kuluvana vuonna EU:n puolustuksen kannalta on se, miten lisääntyviä puolustustarpeita käytännössä rahoitetaan.

Eräs EU-virkamies kuvaili tilannetta toteamalla, että vaikka EU-maat jakavat yhteisen näkemyksen puolustuksen vahvistamisen kiireellisyydestä, keskustelu siitä, miten tämä rahoitetaan, tulee olemaan ”intensiivinen ja monimutkainen”.

Mitään päätöksiä ei ole tehty, mutta esillä keskusteluissa ovat olleet muun muassa yhteiset velkakirjat eli bondit tai Euroopan investointipankin (EIP) sääntöjen muuttaminen niin, että EIP voisi jatkossa rahoittaa perinteistä puolustusteollisuutta. Tätä etenkin Suomi on pitänyt esillä pääministeri Orpon johdolla.

ORPON arvion mukaan EU-johtajat keskustelevat tämän päivän kokouksessaan myös presidentti Trumpin aikeista asettaa tuontitulleja EU:lle. Hänen mukaansa johtajat pohtivat EU:n positiota ja vastausta, jos tällainen tilanne tulee eteen. Orpon mielestä tilanteeseen tulisi valmistautua hyvin.

-  Tämähän on tietenkin hyvin vakava tilanne. Me olemme nähneet jo, että hän myös toteuttaa näitä kauppapoliittisiakin uhkauksiaan, Orpo sanoi viikonvaihteessa STT:lle.

Trump on sanonut aikovansa asettaa tuontitulleja EU:lle, koska hänen mukaansa EU on kohdellut Yhdysvaltoja erittäin huonosti.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE