Talous
14.1.2026 07:30 ・ Päivitetty: 14.1.2026 07:30
EU-komissiolle kantelu alkoholilain valmistustaparajoitteesta
Etujärjestö Panimo- ja virvoitusjuomateollisuusliitto on tehnyt Suomen alkoholilainsäädännön valmistustaparajoitteesta kantelun EU-komissiolle.
Panimo- ja virvoitusjuomateollisuuden mukaan valmistustaparajoite on vailla kansanterveydellisiä perusteita ja kilpailuoikeudellisesti kestämätön.
Suomalaisessa vähittäiskaupassa myytävien 5,5-8 prosentin vahvuisten alkoholijuomien on nykylainsäädännön mukaan oltava valmistettu käymisteitse. Tämä on johtanut tilanteeseen, jossa 8-prosenttista ulkomaista viiniä voidaan myydä ruokakaupassa, mutta miedompaa 6-prosenttista lonkeroa voidaan myydä vain Alkossa.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
