Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Politiikka

26.3.2026 12:03 ・ Päivitetty: 26.3.2026 12:03

EU-parlamentti äänesti kauppasopimuksesta Yhdysvaltojen kanssa – ehtoja tullietuuksien hyväksymiselle asetettiin

iStock

EU-parlamentti on asettanut ehtoja Yhdysvaltojen tullietuuksien hyväksymiselle. Parlamentti äänesti tänään kauppasopimuksesta Yhdysvaltojen kanssa.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Äänestyksen kohteena olleet lakiesitykset poistaisivat tullit useimmilta Yhdysvalloista tuoduilta teollisuustuotteilta ja takaisivat Yhdysvalloista tuotaville maa- ja kalataloustuotteille paremman pääsyn EU-markkinoille viime vuoden heinäkuussa tehdyn sopimuksen mukaisesti.

Parlamentin mukaan tullietuudet voitaisiin keskeyttää, jos Yhdysvallat ottaa käyttöön uusia tulleja tai tariffeja, jotka ylittävät sovitun 15 prosentin enimmäismäärän. Lisäksi sopimus tulisi voimaan vain, jos Yhdysvallat noudattaa sitoumuksiaan teräs- ja alumiinituotteisiin liittyen.

Tullivapaus raukeaisi maaliskuun lopussa 2028, ellei sitä uusittaisi erikseen.

Parlamentin mukaan EU-komission tulisi myös tarkkailla lakien vaikutuksia. Se voisi myös keskeyttää etuudet, jos tuonti Yhdysvalloista olisi niin suurta, että siitä aiheutuisi merkittävää haittaa EU:n teollisuudelle.

Asia etenee seuraavaksi parlamentin ja EU:n jäsenmaiden neuvoston välisiin neuvotteluihin.

- Tämä äänestys antaa meille vahvan mandaatin neuvotteluihin neuvoston kanssa. Parlamentti kannattaa sopimusta vain, jos se sisältää vahvat ja selkeät suojalausekkeet. Sopimus voi astua voimaan vain silloin, kun Yhdysvallat on täysin täyttänyt sitoumuksensa, asian esittelijä, saksalainen europarlamentaarikko Bernd Lange sanoi tiedotteessa.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU