Nyheter
4.2.2025 10:10 ・ Uppdaterad: 4.2.2025 10:10
Folktinget föreslår inför kommunalvalet och välfärdsområdesvalet: Större fokus på språkplanering
Folktinget publicerade idag sina målsättningar inför kommunalvalet och välfärdsområdesvalet. Målsättningarna tar fasta på aktuella frågor som berör tillgodoseendet av den svenska servicen i både kommuner och välfärdsområden. Folktinget vill bland annat att språkplanering införs som ett strategiskt arbetssätt i kommunerna.
– Med språkplanering avser Folktinget strukturer för handläggningen av ärenden och för kundkontakter på svenska samt att tillräckliga resurser, såväl finansiering som personresurser, reserveras för detta.
– Det är viktigt att personalens språkkunskaper följs upp och utnyttjas i planeringen av kundbetjäning och kundkontakter. Genom språkplanering kan myndigheter utnyttja personalens språkkompetens effektivt. Samtidigt förbättras sannolikheten för att de lagstadgade språkliga rättigheterna uppfylls i praktiken, säger folktingssekreterare Christina Gestrin.
I målsättningarna för välfärdsområdesvalet vill Folktinget att social- och hälsovårdsministeriet utvärderar hur de språkliga rättigheterna har förverkligats sedan social- och hälsovårdsreformen trädde i kraft. Folktinget vill dessutom att nationalspråksnämndernas verksamhet utvärderas.
– Folktinget har aktivt arbetat för att utbildningen av svenskkunniga räddningsmän ska ordnas på en tvåspråkig ort med tre års mellanrum. Folktinget vill därför att regeringen under denna regeringsperiod beslutar att Helsingfors räddningsskola får permanent finansiering för detta, säger Folktingets ordförande Henrik Wickström.
Kommentarer
Artiklar kan kommenteras i ett dygn efter publicering. Använd ett sakligt och respektfullt språk: administratörerna förbehåller sig rätten att vid behov radera opassande kommentarer och förhindra skribenten från att kommentera vidare.
Mer om ämnet
Nyheter
25.11.2024 09:00
Ett nytt folkting utses våren 2025
Nyheter
3.6.2024 11:25
Folktinget föreslår att det andra inhemska språket återinförs som obligatoriskt ämne i studentexamen
Nyheter
21.5.2024 07:50
John Liljelund på Folktingets session: ”Att anpassa och balansera statsekonomin kräver inte värdekonservativ xenofobi”
Nyheter
18.5.2024 18:53
Folktingets resolution föreslår olika åtgärder för att trygga en fungerande tvåspråkighet