Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Politiikka

4.9.2023 04:09 ・ Päivitetty: 4.9.2023 04:09

Hallituksen kolmen kuukauden määräaika ”kova uhkavaatimus” – Teknologiateollisuus: Yritykset eivät pärjää ilman maahanmuuttajia

LEHTIKUVA / MIKKO STIG
Teknologiateollisuus ry:n varatoimitusjohtaja Minna Helle Työelämäfoorumi-tapahtumassa Helsingissä 31. elokuuta.

Työnantajilla on avainasema rasisminvastaisessa työssä, kertoo Teknologiateollisuus tiedotteessaan, jossa se ottaa kantaa myös hallituksen viime viikon torstaina julkaisemaan rasisminvastaiseen tiedonantoon.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Monimuotoisuudella on Teknologiateollisuuden mukaan yhteys yritysten menestymiseen, eivätkä yritykset enää pärjää ilman maahanmuuttajia.

Teknologiateollisuusalan etujärjestön mielestä hallituksen rasisminvastaisessa tiedonannossa on hyviä tavoitteita, mutta olennaista on niiden toimeenpano. Suomessa on yhä syrjiviä asenteita ja rakenteita, jotka täytyy korjata, maanantaina julkaistussa tiedotteessa kerrotaan.

Teknologiateollisuuden kanta rasismiin on tiedotteen mukaan ”ehdoton no-go” eli rasismia ei hyväksytä. Lisäksi teollisuuden ja yritysten näkökulmasta Suomen maine ja yritysten toimintakyky kärsivät rasismista, tiedotteessa kerrotaan.

HALLITUKSEN tiedonannon tavoite rekrytointisyrjinnän torjumisesta on yhdistyksen mukaan kannatettava. Myös teknologiateollisuudessa monilla yrityksillä on vielä opeteltavaa maahanmuuttajien rekrytoinnissa.

Teknologiateollisuus kertoo sitoutuvansa tiedonannon tavoitteisiin. Hallituksen tiedonannossa mainitaan, että työelämän syrjimättömyyttä, monimuotoisuutta ja yhdenvertaisia mahdollisuuksia edistetään yhdessä työmarkkinajärjestöjen kanssa.

-  Emme tiedä vielä, mitä tämä käytännössä tarkoittaa, mutta pidämme erittäin hyvänä, että tällainen työ lähtee työmarkkinajärjestöjen kanssa liikkeelle, Teknologiateollisuuden varatoimitusjohtaja Minna Helle kertoo STT:lle puhelimitse.

Teknologiateollisuuden mukaan työntekijöiden hyväksikäyttö työmarkkinoilla on saatava kuriin.

-  Meillä ei ole mitään halua hyysätä niitä työnantajia, jotka rikkovat lakeja, työehtosopimuksia tai jollain muulla tavalla hyväksikäyttävät työntekijöitä, olivat he sitten ulkomaalaisia tai suomalaisia, Helle toteaa.

YHDISTYS kehottaa hallitusta tarkastelemaan vielä kriittisesti hallitusohjelman kirjausta kolmen kuukauden määräajasta, jonka sisällä työperusteisen maahanmuuttajan pitää työsuhteensa loppumisen jälkeen löytää uusi työpaikka tai poistua maasta.

Kirjauksesta huolissaan ovat kansainvälistä rekrytointia pitkään tehneet teknologiateollisuusyritykset. Teknologiateollisuuden tiedotteen mukaan uudet rekrytoinnit voivat kestää kolmea kuukautta pidempään, ja kansainvälisillä osaajilla on usein myös lapsia ja töissä käyvä puoliso Suomessa.

Varatoimitusjohtaja Helle kuvailee tiedotteessa kolmen kuukauden määräaikaa kovaksi uhkavaatimukseksi.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU