Politiikka
2.3.2016 19:47 ・ Päivitetty: 2.3.2016 19:47
Hallituspuolueiden kilpahehkutus: ”Toivon päivä kaikille suomalaisille”
Hallituksen hyväksyttyä keskiviikkona työmarkkinaosapuolten neuvotteluratkaisun, paukahti toimitusten sähköposteihin hallituspuolueiden kansanedustajien kehujen kimara. Moni tuntui yhtyvän tätä päivää kautensa parhaaksi päiväksi hehkuttaneen pääministeri Juha Sipilän (kesk.) tunteisiin.
– Ratkaisua ei olisi saatu aikaan ilman pääministerin ja hallituksen sitkeyttä ja kärsivällisyyttä. Yhtä lailla tunnustusta on annettava työmarkkinajärjestöille. Neuvotteluja jatkettiin ja niissä päästiin vihdoin tulokseen, kommentoi keskustan entinen puheenjohtaja, tuulettaa tiedotteessaan kansanedustaja Matti Vanhanen.
Keskustan eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Elsi Katainen myöntää, ettei ratkaisu ei ole tavallisten työtä tekevien suomalaisten kannalta kivuton.
– Se on kuitenkin oikeudenmukaisempi ja tasapuolisempi kuin mihin hallitus ja eduskunta olisivat lainsäädännön kautta pystyneet, hän kirjoittaa kannanotossaan.
– Työssä käyvät ojentavat tämän sopimuksen myötä kättä niille, jotka ovat tällä hetkellä työtä vailla.Tämä keskiviikko on toivon päivä kaikille suomalaisille, luonnehti puolestaan keskustan puoluesihteeri Timo Laaninen.
Toivon päivän tunnelmiin yhtyi myös kansanedustaja Mikko Alatalo (kesk.).
– Toivottavasti firmat alkavat nyt toden teolla investoimaan myös Suomeen ja saamme lisää työtä. Turha synkistely on syytä lopettaa, Alatalo kannustaa.
Lisää aiheesta
Kokoomukselta toiveita
Toivoa täynnä oli myös kokoomuksen kansanedustaja Arto Satonen, joka kannusti osapuolia jatkamaan hyvässä sopimisen hengessä.
– Toivon, että voimme kesäkuussa todeta kierroksen onnistuneen. Kun yhteiskuntasopimus on viety työehtosopimuksiin ja paikallinen sopiminen on edennyt, hallitus voi tehdä ostovoimaa lisäävän merkittävän verokevennyksen, Satonen sanoi tiedotteessaan.
– Kannustan kovasti työmarkkinaosapuolia täydentämään keskinäistä sopimustaan siihen suuntaan, että myös palkoista ja työajasta sopiminen tulee mahdolliseksi työpaikalla, toivoi puolestaan kansanedustaja Juhana Vartiainen (kok.).
Perussuomalaiset kiittivät
Myös perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Sampo Terho luonnehti sopimuksessa olevan paljon positiivista.
– Hallituksen kilpailukykypakettiin – opposition sanoin pakkolakeihin – verrattuna työmarkkinaosapuolten työkalupakki on huomattavasti laajempi. Se näkyy nyt ja myös tästä eteenpäin. Suomeen syntyy kymmeniä tuhansia uusia työpaikkoja. Työrauha säilyy. Kustannuskilpailukyky paranee. Nämä ovat isoja asioita jokaisen suomalaiset kannalta, hän listaa.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Politiikka
2.3.2016 18:49
SDP hyvillään neuvottelutuloksen syntymisestä – Rinne: ”On kuitenkin epäoikeudenmukaisia asioita”
Politiikka
2.3.2016 18:08
Suomen Yrittäjät ei usko liittokierroksen pelastavan paikallista sopimista
Politiikka
2.3.2016 17:09
EK pettyi veroalen jarrutteluun – pysyy silti kelkassa
Politiikka
2.3.2016 17:05
Vielä ei luvattu veronkevennyksiä tai peruttu lisäsäästöjä
Politiikka
2.3.2016 16:30
”Voi olla piste epävarmuudelle” – Akava uskoo kasvaneen luottamuksen edistävän myös paikallista sopimista
Politiikka
2.3.2016 16:11
”Tämä on historiallinen sopimus” – hallitus tukee neuvottelutulosta ja hylkää pakkolait