Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Kotimaa

12.6.2024 11:48 ・ Päivitetty: 12.6.2024 11:48

Helsingin yliopisto haluaa keskeyttää yli kuukauden kestäneen Palestiina-mielenosoituksen

LEHTIKUVA / ANTTI AIMO-KOIVISTO
Israelin yliopistojen boikottia vaativat Students for Palestine -liikkeen mielenosoittajia Helsingin yliopiston Porthania-rakennuksen edustalla 12. kesäkuuta.

Helsingin yliopisto haluaa keskeyttää keskustakampuksen edustalla yli kuukauden kestäneen mielenosoituksen, kertoo Students for Palestine -liike tiedotteessa.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Liike kertoi tiedotteessa aiemmin, että yliopisto halusi päättää mielenosoituksen puoleenpäivään mennessä. Liikkeessä toimivan opiskelijan Kevin Soovikin mukaan yliopisto ei ole tehnyt toimia mielenosoituksen lopettamiseksi yhteen mennessä iltapäivällä.

STT ei ole tavoittanut yliopiston hallintojohtaja Esa Hämäläistä kommentoimaan asiaa.

Opiskelijat vaativat muun muassa, että yliopisto katkaisee suhteensa israelilaisyliopistoihin.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU