Ulkomaat
23.6.2022 11:14 ・ Päivitetty: 23.6.2022 11:14
”Helvetti” – taistelut ovat huipentuneet kahdessa ukrainalaiskaupungissa
Ukrainan presidentin Volodymyr Zelenskyin neuvonantajan Oleksi Arestovytshin mukaan taistelujen huipentuma on saavutettu Itä-Ukrainan Sjeverodonetskissa ja Lysytshanskissa (kuvassa).
Asiasta kertovat muun muassa BBC ja CNN.
Venäjä on yrittänyt jo monta viikkoa vallata Sjeverodonetskin kaupunkia kokonaisuudessaan. Viereisen Lysytshanskin kaupungin valtaamisen on arvioitu vaativan Venäjältä pitkäkestoisia kaupunkitaisteluita. Lysytshansk sijaitsee Donetsjoen länsirannalla, vastapäätä Sjeverodonetskia.
Ukrainan paikallishallinto luonnehti keskiviikkona Sjeverodonetskin tilannetta ”helvetiksi”.
CNN:n mukaan Ukrainan armeijan päälliköiden on nyt päätettävä, jäädäänkö Lysytshanskia puolustamaan Venäjän joukkojen ylivoimaista tulitusta vastaan vai annetaanko Ukrainan joukoille käsky perääntyä.
Pelkona, että Lysytshanskista tulee seuraava Mariupol.
Lysytshanskiin asemiin jäämisen etuna olisi CNN:n mukaan se, että Ukrainan joukot olisivat siellä korkeammalla maaperällä kuin kaupunkia ympäröivillä alueilla ja voisivat todennäköisesti viivästyttää Venäjän joukkojen etenemistä jopa useilla viikoilla.
Näin voitaisiin antaa lisäaikaa esimerkiksi Donetskin alueella sijaitsevalle Slovjanskin kaupungille, jonka lähelle Venäjä on kerännyt joukkoja uutta hyökkäystä varten.
Mikäli Ukrainan joukot jäävät Lysytshanskiin, pelkona kuitenkin on, että kaupungista tulee seuraava Mariupol.
Etelä-Ukrainassa sijaitsevan Mariupolin satamakaupungin tilannetta on kuvailtu jo pitkään katastrofaaliseksi. Venäjän joukot ottivat kaupungin hallintaansa toukokuussa kuukausien jatkuneen pommituksen jälkeen.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.