Politiikka
4.12.2016 17:36 ・ Päivitetty: 4.12.2016 17:36
HS: Tuomion saaneelle Kiemungille edelleen tukea ps-johdolta
Perussuomalaisten puoluehallitus ei erottanut eduskunta-avustaja Terhi Kiemunkia, vaan odottaa hovioikeuden ratkaisua, kertoo Helsingin Sanomat.
– Koska prosessi on oikeuslaitoksessa kesken, me emme prosessin aikana tähän puutu. Hän on ilmoittanut valittavansa tuomiosta hovioikeuteen, ja siksi puoluehallitus ei voi asiaa käsitellä.
Lainvoimaista tuomiota ei ole, sanoo perussuomalaisten puoluesihteeri Riikka Slunga-Poutsalo Helsingin Sanomille.
Perussuomalaisten kansanedustajan Lea Mäkipään avustaja sai loppuviikolla sakkotuomion Pirkanmaan käräjäoikeudessa kiihottamisesta kansanryhmää vastaan.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Politiikka
1.12.2016 12:37
Perussuomalaisten Kiemungille sakkoja islam-kirjoituksesta — kiihotti kansanryhmää vastaan
Politiikka
1.12.2016 05:22
Perussuomalaisten Kiemungin blogikirjoituksista tuomio tänään
Kotimaa
21.11.2016 09:28
Käsi nousi natsitervehdyksiin yleisön joukossa: Kiemungille vaaditaan sakkoja
Politiikka
1.11.2016 13:12
Perussuomalaisia syytteessä kiihotuksesta – Professori: ”Poikkeuksellinen ilmiö rikoshistoriassa”