Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Politiikka

11.1.2018 22:01 ・ Päivitetty: 11.1.2018 18:26

Hypoteekkiyhdistys varoittaa: Aktiivimalli tuo tilastoihin valetyöllisiä

Suomen Hypoteekkiyhdistys arvioi, että kiistelty aktiivimalli auttaa työmarkkinoita, mutta malli tuo tilastoihin valetyöllisiä.

Lakimuutos kaunistelee Hypon mukaan keinotekoisesti työttömyystilastoja, sillä vain yksi tunti töitä viikossa riittää luokittelemaan henkilön työttömästä työlliseksi.

– Vaikutus työpaikkojen perässä muutolle näyttää tulleen yllätyksenä ainakin keskustalle. Nykyinen malli vääjäämättä vauhdittaa kaupungistumista, Hypo muistuttaa talouskatsauksessaan.

Hypon mukaan työ- ja aktivointimahdollisuudet ovat isoissa kaupungeissa aivan eri tasolla kuin pienillä paikkakunnilla.

Hypo kaipaakin aktiivimalliin porkkanoita pelkän kepin sijasta. Synkkää olisi kuitenkin, jos aktiivimalli kumottaisiin ilman parannuksia passivoivaan työttömyysturvaan.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU