Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Ulkomaat

27.10.2021 16:15 ・ Päivitetty: 27.10.2021 16:15

Iran suostuu taas ydinsopimusneuvotteluihin

KHAMENEI.IR / AFP) / / HO - LEHTIKUVA / AFP
Iranin ylin johtaja ajatollah Ali Khamenei.

Iran suostuu aloittamaan uudelleen ydinsopimustaan koskevat neuvottelut marraskuussa. Asiasta ilmoitti Iranin apulaisulkoministeri keskusteltuaan asiasta EU:n välittäjien kanssa Brysselissä.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Muiden Brysselin keskusteluihin osallistuneiden maiden täytyy vielä hyväksyä paluu neuvottelupöytään. Yhdysvallat ja Iran kävivät epäsuoria keskusteluja.

Iranin ydinsopimuksessa ovat ulkovalloista mukana Britannia, Ranska, Saksa, Kiina ja Venäjä. Yhdysvaltain edellinen presidentti Donald Trump ilmoitti 2018 maansa vetäytyvän sopimuksesta.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU