Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Politiikka

6.9.2018 11:24 ・ Päivitetty: 6.9.2018 11:29

IS: Ex-puheenjohtaja Niinistöltä näpäytys vihreiden Aallolle – keskustelu tulisi siirtää pois siitä ”ketä läpsytellään ja missä”

Kansanedustaja, vihreiden entinen puheenjohtaja Ville Niinistö antaa puolueen nykyiselle puheenjohtaja Touko Aallolle kipakkaa palautetta Ilta-Sanomien haastattelussa.

Demokraatti

Demokraatti

Niinistö muistuttaa uutisessa, että puolueen johtaminen ja kansanedustajuus on iso velvollisuus. Niinistön mukaan keskustelun painopiste tulisi siirtää pois siitä, ”ketä läpsytellään ja missä”. Niinistön katsoo IS:ssä, että vihreiden poliittinen viesti on hämärtynyt äänestäjien silmissä.

– Kun vihreistä julkisuudessa puhutaan, niin puhutaankin muista asioista kuin meidän tulevaisuusvaihtoehdoista. Eli meidän pääviestiin täytyy palata, kun palataan politiikan syksyyn ja edetään kohti vaaleja, Niinistö sanoo Ilta-Sanomissa.

– Siinä käy helposti niin, että jos ei ole itse linjaamassa aloitteellisesti sitä, mitä me haluamme tehdä, minkälaista Suomea me haluamme rakentaa, niin muut määrittelevät helposti sen, miten vihreistä puhutaan.

Niinistön mukaan vihreitä käsittelevän uutisoinnin painopiste on ”ihan omasta syystä siirtynyt ihan sivuasioihin”. Vihreillä ja puheenjohtaja Aallolla onkin entisen puheenjohtajan mukaan nyt itsetutkiskelun paikka.

– Julkisuus on ajautunut siihen, että meidän puheenjohtajan pitää vähän ryhdistäytyä ja alkaa itse johtaa sitä keskustelua, miten vihreistä puhutaan. Eikä joutua reagoimaan siihen, mitä muuten tapahtuu, Niinistö sanoi IS:ssä.

Aikaisemmin tänään kerrottiin, että Ylen gallupin mukaan vihreiden kannatus on edelleen alamäessä. Puolue on menettänyt yhden prosenttiyksikön kannatuksestaan viime mittausesta. Vihreitä kannattaa nyt 12,6 prosenttia vastaajista. Vihreiden kannatus kääntyi gallupeissa laskuun pian sen jälkeen, kun Touko Aalto nousi puolueen puheenjohtajaksi kesällä 2016 Ville Niinistön seuraajana.

Lisää aiheesta

Juttua on päivitetty klo 14:27.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU