Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Ulkomaat

1.2.2023 06:19 ・ Päivitetty: 1.2.2023 06:19

Israelin pääministeri Benjamin Netanjahu sanoo voivansa harkita sotilaallisen avun antamista Ukrainaan

LEHTIKUVA / AFP / RONALDO SCHEMIDT

Israelin pääministeri Benjamin Netanjahu (kuvassa) sanoo, että hän voi harkita sotilaallisen avun antamista Ukrainaan. Netanjahu kertoi asiasta uutiskanava CNN:n haastattelussa.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Pääministeriltä kysyttiin, voisiko Israel tarjota esimerkiksi käyttämäänsä ilmatorjuntajärjestelmää Ukrainaan.

-  No, aion varmasti tutkia asiaa, Netanjahu sanoi.

Netanjahu kuitenkin pidättäytyi sitovista kommenteista.

Israel on saanut osakseen arvostelua, koska se ei ole avustanut Ukrainaa sotilaallisesti. Israel on myös säilyttänyt suhteensa Venäjään, sillä Venäjä ei ole puuttunut Israelin Iranin kohteisiin tekemiin iskuihin.

Hänen mukaansa Israel auttaa osaltaan toimimalla Iranin asetuotantoa vastaan. Ukrainan ja länsimaiden viranomaisten mukaan Iran on myynyt halpoja lennokkeja Venäjälle, joka on käyttänyt niitä hyökkäyssodassaan Ukrainassa.

Netanjahu kertoi myös, että voisi toimia sovittelijana Ukrainan ja Venäjän välillä, jos molemmat maat sekä Yhdysvallat pyytäisivät sitä.

Netanjahun mukaan häntä pyydettiin epäviralliseksi sovittelijaksi sen jälkeen kun Venäjä hyökkäsi Ukrainaan. Hän ei toiminut tuolloin pääministerinä, minkä vuoksi hän kertoo kieltäytyneensä.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU