Politiikka
22.2.2018 11:54 ・ Päivitetty: 22.2.2018 12:13
Jukka Siukosaari presidentin kanslian kansliapäälliköksi
Presidentti Sauli Niinistö on nimittänyt kauppatieteiden maisteri, ulkoasiainneuvos Jukka Siukosaaren presidentin kanslian kansliapäälliköksi.
Siukosaari aloittaa kansliapäällikkönä kesäkuun alussa. Siukosaari siirtyy tehtävään ulkoministeriöstä, missä hän on työskennellyt vuodesta 1995. Hän toimii Suomen Japanin-suurlähettiläänä.
Toukokuun loppuun saakka kansliapäällikkönä jatkaa valtiotieteiden tohtori Hiski Haukkala. Presidentin kansliasta Haukkala siirtyy Tampereen yliopiston johtamiskorkeakouluun kansainvälisen politiikan professoriksi.
Presidentin ulkopoliittiseksi neuvonantajaksi nimitettiin filosofian tohtori, lähetystöneuvos Petri Hakkarainen. Hakkarainen aloittaa tehtävässään maaliskuun alussa. Hän siirtyy tehtävään ulkoministeriöstä, missä hän on työskennellyt vuodesta 2006.
Hakkarainen työskentelee ministerineuvoksena ja poliittisen tiimin vetäjänä Suomen Washingtonin-suurlähetystössä.
Presidentin viestintäpäällikkönä jatkaa valtiotieteiden maisteri Katri Makkonen. Makkonen on toiminut presidentin viestintäpäällikkönä ja kabinetin jäsenenä vuodesta 2013.
Presidentin erityisavustajana jatkaa kauppatieteiden maisteri Pete Pokkinen. Pokkinen on ollut erityisavustajana ja kabinetin jäsenenä vuosina 2015–17 ja uudelleen helmikuusta 2018. Pokkinen toimi presidentinvaaleissa Niinistön kampanjapäällikkönä.
Lisää aiheesta
Presidentin oikeudellinen neuvonantaja nimitetään myöhemmin.
Juttua on päivitetty klo 14:13.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Politiikka
14.2.2018 12:50
”Mitään jakovaraa ei yksinkertaisesti ole” – kokoomus vetosi eduskunnassa presidentti Niinistön varoitteluun
Politiikka
7.2.2018 13:44
”Pilaat kirkon” – kokoomustaustaisen kirkkoherran toiminta arkkipiispanvaalissa suututtanut seurakuntalaisia Helsingissä
Politiikka
6.2.2018 15:08
Vanhanen kiinnitti huomiota yllättävään puutteeseen Niinistön puheessa: ”Valtiopäivien avajaispuhe tarjoaisi mahdollisuuden”
Toimituksen kommentit
6.2.2018 16:52
Kommentti: Kunnian miehen oharit – Paavon egotrippi olisi liian uskomaton, ellei pääkokin sukunimi olisi Väyrynen