Politiikka
12.2.2025 12:36 ・ Päivitetty: 12.2.2025 12:36
Kaikkonen: ”Värisuora velvoittaa, kokoomus”
Eduskunta käy tänään keskustelua pääministerin ilmoituksesta hallituksen politiikasta vuonna 2025 ja keskeisimmistä eduskunnalle annettavista esityksistä.
Keskustan ryhmäpuheenvuoron käytti puheenjohtaja Antti Kaikkonen. Hän sanoi maailman aikojen olevan arvaamattomia. Hän huolehti siitä, että syksyllä Suomen linjasta ulkopolitiikassa oli epäselvyyksiä.
– Niitä kylvettiin julkisesti hallituksen sisältä kerta toisensa jälkeen. Se ei saa toistua. Ulkopolitiikassakin eri mielipiteet kuuluvat asiaan, mutta Suomen hallituksella pitää olla selkeä linja. Värisuora velvoittaa, kokoomus. Kyse on johtajuudesta.
Kaikkosen mukaan voimamiesten ja diilien maailmassakin suomalaisten pitää puolustaa sääntöihin perustuvaa järjestystä.
Kaikkonen moitti hallitus siitä, että ”kauniit lupaukset ja kovat tavoitteet ovat monilta osin karanneet kauemmaksi kuin hallituksen aloittaessa”.
– Kasvussa ovat vain työttömyys, konkurssit, verot ja hoitojonot. Velasta puhumattakaan. Ja tästä ei enää pääse vain edellistä hallitusta syyttämällä.
– Ratkaisunne on ollut ruuvata tavallisen suomalaisen verotus kireimmäksi kymmeneen vuoteen. Kesän lopuksi nostitte arvonlisäveron ennätyslukemiin.
Kaikkonen syytti hallitusta myös kasvutoimista päättämisen lykkäämisestä.
– Kello käy, kasvua ei näy.
Kritiikkiä hallitus sai myös sote-asioiden hoitamisesta. Hyvinvointialueille pitää antaa riittävä aikaa saada taloutensa kuntoon.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.