Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Kotimaa

14.8.2020 07:31 ・ Päivitetty: 14.8.2020 07:31

Kansanäänestystä Malmin lentokentästä ajava aloite rikkoi 10 000 kannattajan rajan netissä – yhteensä lähes 28 000 allekirjoitusta

Helsinki-Malmin lentokentän ilmailukäyttöä puolustavan Malmin lentoaseman ystävät ry:n aloite, joka vaatii kentästä kansanäänestystä, saavutti tällä viikolla uuden merkkipaalun.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Kuntalaisaloitetta internetissä kannattaneiden määrä ylitti 10 000, ja katukeräysten kanssa allekirjoituksia on yhteensä lähes 28 000, yhdistys tiedotti.

Lain mukaan kuntalaisaloite kansanäänestyksestä tarvitsee taakseen neljä prosenttia kunnan äänioikeutetuista, minkä Malmi-aloite ylitti jo viime marraskuussa.

Aloitetta ei kuitenkaan ole vielä luovutettu kuntapäättäjille, sillä Helsingin valtuustoryhmien puheenjohtajat ilmoittivat syksyllä, etteivät kannata sen toteuttamista.

Yhdistys suunnittelee nyt luovuttavansa aloitteen uudelle valtuustolle kevään 2021 kuntavaalien jälkeen.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU