Politiikka
19.12.2020 07:18 ・ Päivitetty: 19.12.2020 07:18
Kansanedustajan koronakaranteeni ohi – ”Haju- ja makuaisti eivät ole palanneet”
Koronavirukseen sairastuneen kansanedustaja Joonas Köntän (kesk.) karanteeni on ohi. Könttä sai positiivisen tuloksen koronavirustestistä lauantaina 12.12.
– Omalta osaltani oireet kestivät muutaman päivän. Lihaskivut ja päänsärky, sekä haju- ja makuaistin menetys olivat näkyvimmät oireet. Vain yhtenä yönä kuume nousi korkeammaksi.
– Suhteellisen lyhyetkin kävelylenkit rasittavat vielä normaalia huomattavasti enemmän, mutta toipuminen on jo käynnissä. Haju- ja makuaisti eivät ole palanneet, mutta siinä kestääkin käsittääkseni pidempään.
– Tuttuja ja tuntemattomiakin haluan kiittää avuntarjouksista. Haluan myös muistuttaa koronaohjeiden noudattamisesta: peskää käsiä, käyttäkää maskeja ja välttäkää turhia kontakteja. Korona ei ole leikin asia, Könttä sanoo tiedotteessaan.
Kansanedustaja Könttä on lääkärin määräämällä sairauslomalla 23.12. saakka, jonka jälkeen hän palaa eduskuntatyöhön.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.