Talous
27.6.2025 08:55 ・ Päivitetty: 27.6.2025 08:55
Kauppasopimus Yhdysvaltojen kanssa on solmittu, Kiina vahvistaa
Kiina on vahvistanut, että se on tehnyt kauppasopimuksen Yhdysvaltojen kanssa.
Kiinan mukaan se ottaa tarkasteluun ja hyväksyy vientirajoitusten piirissä olevien tuotteiden hakemukset, jos ne täyttävät lain vaatimukset, ja vastaavasti Yhdysvallat peruuttaa Kiinaan kohdistuvia rajoitteita.
Yhdysvallat ilmoitti torstaina, että Kiina ja Yhdysvallat ovat saavuttaneet yhteisymmärryksen esimerkiksi harvinaisten maametallien kuljettamisesta Yhdysvaltoihin. Harvinaisia maametalleja tarvitaan esimerkiksi sähköautoihin, kovalevyihin ja puolustustarvikkeisiin. Niiden saannin turvaaminen on ollut Yhdysvalloille neuvotteluissa ensisijaista.
Maiden valtuuskunnat neuvottelivat tässä kuussa Lontoossa.
Genevessä toukokuussa käytyjen neuvottelujen jälkeen Yhdysvallat ja Kiina sopivat alentavansa väliaikaisesti korkeita tuontitulleja. Kiina sitoutui myös lieventämään muita vastatoimia, mutta Yhdysvallat on sittemmin syyttänyt Kiinaa sopimuksen rikkomisesta ja harvinaisten maametallien vientilupien hyväksymisen jarruttamisesta.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.