Politiikka
26.2.2017 10:33 ・ Päivitetty: 26.2.2017 10:35
Kiemungin erottamisen syy paljastui: ”Tämä katkaisi kamelin selän”
Perussuomalaisten puoluesihteeri Riikka Slunga-Poutsalo toteaa, että Tampereen perussuomalaisten puheenjohtajan Terhi Kiemungin eron taustalla ovat matkalaskuun liittyvät epäselvyydet.
– Tämä katkaisi kamelin selän. Kahta kertaa matkalaskua samoilla kuiteilla ei laskuteta, olivat summat mitä tahansa.
Slunga-Poutsalo kertoo, että epäselvyyksiä selvitettiin myös ulkopuolisen tilintarkastajan kanssa, mutta Kiemungin antamat selvitykset eivät ole olleet uskottavia. Kyse ei ole summista vaan periaatteesta, Slunga-Poutsalo sanoo. Hänen mukaansa tapauksia on ollut yksi.
Perussuomalaisten puoluehallitus erotti Kiemungin puolueesta perjantaina. Päätös oli yksimielinen. Slunga-Poutsalo ei vielä aamulla halunnut avata erottamisen syitä, ”koska puolueen jäsenyyteen liittyvät tiedot ovat yleisesti ottaen luonteeltaan arkaluonteisia”. Hänen mukaansa puoluehallitus totesi, että on ajauduttu tilanteeseen, josta ei ole muuta ulospääsyä.
– Päätös on iso ja raskas ajankohtana, kun vaaleihin ja listojen jättämiseen on vähän aikaa ja kyseessä on ahkera paikallinen toimija, Slunga-Poutsalo sanoo.
– Puolue on hyvin pitkämielinen. Terhi Kiemungin asioita on käsitelty meillä puoluehallituksessa monta kertaa ja yritetty ohjeistaa oikeaan suuntaan, mutta nyt tuli tällainen tilanne vastaan, ettei muuta vaihtoehtoa ollut enää pöydällä kuin toimia näin.
Kahta kertaa matkalaskua samoilla kuiteilla ei laskuteta.
Lisää aiheesta
Slunga-Poutsalo ei osaa arvioida, vaikuttaako puolueesta erottaminen Kiemungin työhön kansanedustaja Lea Mäkipään eduskunta-avustajana. Avustajana Kiemunki on eduskunnan palkkalistoilla.
Kiemunki on ollut otsikoissa islaminuskoa koskevan kirjoittelunsa takia. Viime pääsiäisen aikaan hän herätti pahennusta kirjoituksellaan, jossa ihmeteltiin muslimityttöjen virpomista. Myöhemmin Kiemunki kirjoitti blogissaan muun muassa, että islam alistaa häikäilemättömästi kaiken alleen.
Kiemunki teki itse tutkintapyynnön itsestään, koska halusi kertomansa mukaan viranomaisratkaisun siitä, ovatko kirjoitukset täyttäneet rasistisen tai muun rikoksen tunnusmerkit.
Pirkanmaan perussuomalaisten piirihallitus erotti Kiemungin varapuheenjohtajan tehtävästä luottamuspulan takia saman pääsiäisen jälkeen. Joulukuussa Kiemunki tuomittiin blogikirjoituksestaan Pirkanmaan käräjäoikeudessa sakkoihin kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Kiemunki ilmoitti vievänsä asian hovioikeuden käsiteltäväksi.
Viime kuussa Kiemunki myönsi, että on joskus saattanut kirjoittaa Facebookin suljettuun Mitä Vittua -ryhmään. Osa kyseisen ryhmän kirjoittajista on haaveillut poliittisesta väkivallasta.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Politiikka
26.2.2017 09:41
”Erottamispäätös oikea” – ajankohta vain ihmetyttää Pirkanmaalla
Politiikka
26.2.2017 07:11
Kiemunki erotettiin perussuomalaisista: ”Ei ole muuta ulospääsyä”
Politiikka
31.1.2017 10:18
Perussuomalaisten Kiemunki: Ehkä kirjoitin, ehkä en
Politiikka
20.1.2017 10:33
Ps-kansanedustajan kelkka kääntyi – Aamulehti: Kiihotustuomion saanut jatkaa avustajana