Politiikka
10.5.2017 04:15 ・ Päivitetty: 10.5.2017 04:15
Kiistelty valinnanvapausmalli tänään eduskuntaan – sote-pakettia väännetään yli juhannuksen
Linjaukset sosiaali- ja terveyspalveluiden eli soten valinnanvapaudesta tulevat tänään eduskunnan käsittelyyn.
Valinnanvapausmalli on avaamassa markkinoille merkittävän määrän nykyisin julkisesti tuotetuista sosiaali- ja terveyspalveluista. Mallista saatiin tarkennettuja linjauksia eilen, kun hallitus hyväksyi osaltaan asiaan liittyvät lakiesitykset.
Jo aiemmin eduskunta on saanut hallitukselta esitykset uusien maakuntien perustamisesta sekä sosiaali- ja terveyspalveluiden järjestämisvastuun siirrosta maakunnille.
Eduskunta pääsee nyt käsittelemään sote-lakipakettia kokonaisuutena. Aikaa käsittelylle on heinäkuun alkupuolelle saakka.
Sote-paketti on saanut matkan varrella voimakasta kritiikkiä useilta asiantuntijoilta sekä oppositiopuolueista.
Sosiaali- ja terveyspalvelujen järjestämisvastuun on tarkoitus siirtyä maakunnille vuoden 2019 alussa. Maakuntavaalit on määrä käydä presidentinvaalien yhteydessä ensi vuoden alussa.
Maakuntien sote-keskusten on määrä olla toiminnassa heinäkuun 2019 alusta. Erityisellä poikkeusluvalla maakunta voisi lykätä sote-keskusten aloitusta vuoden 2021 alkuun.
Lisää aiheesta
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Politiikka
9.5.2017 15:54
Hallitus vakuutteli: Kyllä sairaammatkin hoidetaan
Politiikka
9.5.2017 15:18
Li Andersson hallituksen valinnanvapausmallista – ”On iso riski, että palveluita joudutaan karsimaan”
Politiikka
9.5.2017 14:28
Veroeurot uhkaavat valua firmojen katteiksi – SDP:n Haatainen: Valinnanvapautta voitaisiin laajentaa paljon hallitummin
Politiikka
9.5.2017 12:44
Rinne ja Kiljunen varoittavat valinnanvapausmallin tulevan kalliiksi: ”Tämä on poliittisten kompromissien yhteenliittymä”