Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Talous

10.9.2025 08:40 ・ Päivitetty: 10.9.2025 08:40

Kuntarahoitus: Työttömyyspeikko pelottaa ja hidastaa nyt kulutusta

iStock

Kuntarahoitus arvioi, että suomalaisten yksityinen kulutus vähenee entisestään, koska ihmisiä huolettaa työllisyystilanne. Rahaa vievät myös tukien ja etuuksien leikkaukset.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Kuntarahoituksen ennusteen mukaan tämän vuoden talouskasvu jääkin 0,5 prosenttiin – mutta ensi vuonna näkymät voivat alkaa kirkastua. Vuosien 2026 ja 2027 kasvuennuste onkin ennallaan 2,0 prosentissa.

Samalla Kuntarahoitus nostaa tämän vuoden työttömyysasteen ennustettaan 9,3 prosenttiin.

Kuntarahoitus ennustaa, että yksityisen kulutuksen laskutrendi jatkuu heikon kuluttajien luottamuksen, työttömyyden voimakkaan kasvun ja sosiaalietuuksien leikkausten takia. Julkista kulutusta heikentävät puolestaan julkisen sektorin henkilöstövähennykset sekä muut säästötoimet.

-  Talouden viimeaikainen kehitys on kotimaisen kulutuksen tahmeuden vuoksi ollut karvas pettymys, mutta pinnan alla siintää myös rohkaisevia merkkejä, sanoo Kuntarahoituksen pääekonomisti Timo Vesala tiedotteessa.

Näitä positiivisia merkkejä ovat muun muassa kasvu kone- ja laiteinvestoinneissa sekä metalli- ja kemianteollisuuden tilauskertymien vahvistumisessa.

Kuntarahoituksen ennustama kasvu jää muiden toimijoiden ennusteita selkeästi heikommaksi. Esimerkiksi valtiovarainministeriö on ennustanut Suomen talouden kasvavan tänä vuonna 1,0 prosenttia.

KOTITALOUKSIEN rahankäytön pahin jarru on Vesalan mukaan tällä hetkellä työttömyyden voimakas nousu.

-  Kasvanut työttömyyden uhka on lisännyt varovaisuutta myös niillä kuluttajilla, joiden oma taloudellinen tilanne on pysynyt vakaana.

Kuntarahoituksen toimitusjohtajan Esa Kallion mukaan työttömyysetuuksista ja työllistymispalvelujen järjestämisestä kunnille aiheutuvat kustannukset ovat vähintään 200 miljoonaa euroa suuremmat kuin niitä kompensoivat valtionosuudet.

Kuntien omien tilinpäätösennusteiden perusteella kuntasektorin yhteenlaskettu vuosikate olisi Kuntarahoituksen mukaan painumassa yli miljardi euroa viime vuotta pienemmäksi. Alkuvuoden toteumatietojen perusteella kuntatalouden heikentyminen vaikuttaisi kuitenkin olevan tätä hieman maltillisempaa.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU