Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Tiede ja teknologia

25.3.2025 06:59 ・ Päivitetty: 26.3.2025 06:50

Lappeenrantaan kaavaillaan yli 150 megawatin datakeskusta – näin paljon se työllistäisi

LEHTIKUVA / HANDOUT / POLARNODE

Datakeskushankeyhtiö Polarnode valmistelee Lappeenrantaan mittavaa datakeskusinvestointia, kertovat Polarnode ja Lappeenrannan kaupunki.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Polarnoden on tarkoitus rakentaa yli 150 megawatin kokoinen datakeskus Pajarilan alueelle. Yhtiön mukaan vaiheittain rakentuva kokonaisuus edustaa miljardiluokan investointia.

Lappeenrannan kaupunginhallitus hyväksyi investointia koskevan yhteistoimintasopimuksen maanantaina kokouksessaan. Kaupunki ja yhtiö olivat jo yhdessä selvittäneet datakeskukselle sijoituspaikkaa. Kartoituksen tuloksena valikoitui 33 hehtaarin teollisuustontti, jonka kaupunki nyt varasi yhteistyösopimuksella Polarnodelle.

Yhtiön on tarkoitus tehdä alueella tarvittavat selvitystyöt tämän vuoden loppuun mennessä. Rakennustöihin päästään selvitystöiden valmistuttua, ja rakentamista on tarkoitus tehdä vaiheittain.

PROJEKTILLA arvioidaan olevan merkittäviä työllistäviä vaikutuksia rakentamisen ja operoinnin eri vaiheissa.

-  2-5 vuotta kestävä rakennusvaihe työllistää satoja paikallisia rakentamisalan osaajia. Kun laitos otetaan käyttöön, se luo pysyviä työpaikkoja muun muassa kunnossapidon, valvonnan, turvallisuuden ja käytönhallinnan tehtävissä, Polarnode kertoo tiedotteessa.

Yhtiön arvioiden mukaan suorien työllistämisvaikutusten lisäksi projekti tuo verotuloja. Se lisäisi paikallisten majoitus- ja ravintolapalveluiden käyttöä sekä koulutus- ja tutkimusmahdollisuuksia Lappeenrannan talousalueella.

Lappeenrannan kaupunginjohtaja Tuomo Sallinen kuitenkin korostaa, että alustavien arvioiden osalta on hyvä pitää kuitenkin maltti mukana.

-  Erityisesti työllisyysvaikutukset ovat tiukasti yhteydessä datakeskuksen lopulliseen kokoon. Jos datakeskus olisi kooltaan yrityksen suunnittelema yli 150 megawattia, se työllistäisi arviolta yli sata ammattilaista datakeskuksen alueelle, Sallinen sanoo tiedotteessa.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU