Kotimaa
7.5.2019 16:04 ・ Päivitetty: 7.5.2019 16:04
Lastenpsykiatriaan on jopa puolen vuoden jonot – Essotelle sapiskaa ja 300 000 euron uhkasakko
Itä-Suomen aluehallintovirasto (avi) on todennut puutteita Etelä-Savon sote-palvelujen kuntayhtymän Essoten lastenpsykiatrian toiminnassa. Avi määrää Essotea korjaamaan havaitut puutteet 300 000 euron uhkasakon uhalla lokakuun loppuun mennessä.
Avi kertoo saaneensa ilmoituksen toiminnan epäkohdista Essoten lastenpsykiatrian tutkimus- ja hoitoryhmältä viime vuoden huhtikuussa. Työntekijöiden tekemän ilmoituksen mukaan hoitoryhmän potilasmäärä on suuri työntekijää kohden.
Aluehallintoylilääkäri Marja Kuronen Itä-Suomen avista sanoo, että Essoten lastenpsykiatria toimii täysin ostopalvelulääkärien varassa.
– Avi arvioi, että lääkäritarpeesta noin puolet täyttyy ostopalvelulääkäreillä. Puolet puuttuu, ja lastenpsykiatrian varsinainen johto puuttuu.
Essoten Perhe- ja sosiaalipalvelujen vastaava ylilääkäri Jori Ahonen ei tunnista kaikkia avin esittämiä ongelmia, joskin sanoo aloittaneensa Essoten palveluksessa vasta epäkohtailmoituksen (6. huhtikuuta 2018) jälkeen viime kesäkuussa.
– Osa, kuten ympärivuorokautiseen hoitoon lähettämisen rajoittaminen, ei selvitysteni mukaan pidä paikkaansa, ja tämän voimme osoittaa.
Ahosen mukaan Essote on kevään mittaan tehnyt mittavia panostuksia paitsi lääkäreiden, myös muiden ostopalvelujen vahvistamiseen ja rekrytointiin.
Lisää aiheesta
– Selvitämme juuri syksyn lääkäritilannetta palveluntuottajan kanssa. Samalla pyrimme tekemään yhteistyötä Kuopion yliopistollisen sairaalan kanssa, jotta pystyisimme tarjoamaan erikoistumispalvelua ja saisimme ihmisiä töihin virkasopimuksilla.
”Eräs lähete oli jopa kadonnut väliaikaisesti.”
Merkittävin puute on ollut hoitoon pääsyn toteutumattomuus hoitotakuun vaatimassa ajassa.
Hoitotakuun mukaan lastenpsykiatrian hoidon arvio on suoritettava viimeistään kuudessa viikossa ja hoidon tulee alkaa kolmessa kuukaudessa. Kuronen kertoo, että Essotessa lasten terapiajonot ovat olleet jopa puolen vuoden mittaisia.
– Lähetteitä tuli monesta eri lähteestä, ja niiden käsittelyssä on ollut ongelmia. Eräs lähete oli jopa kadonnut väliaikaisesti.
Essoten Ahosen mukaan tiedot tai lähetteet eivät ole missään vaiheessa kadonneet, vaan ongelmana on ollut tiedon kerääminen tietojärjestelmästä.
Ahosen mukaan ongelmaa on ratkaistu yhdessä tietohallinnon kanssa ja asiaan liittyviä koulutuksia on järjestetty kuluvan kevään aikana.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Politiikka
14.3.2019 07:22
Yle: Tarkastuskäynti paljasti: Fiona-hoivakodissa Kokkolassa on selvästi liian vähän hoitajia
Politiikka
14.3.2019 05:32
Vanhusten hoitokoteihin tehty paljon tarkastuksia – ”Erittäin vakavia tapauksia joitakin kymmeniä”
8.3.2019 05:15
Attendon hoivakodin laatuvastaavana johtajan sukulainen – ei alan koulutusta
Kotimaa
20.2.2018 05:43
Lännen media: Nuorten määrä psykiatrisessa erikoissairaanhoidossa kasvanut huomattavasti – Ylilääkäri: Lapsiperheiden köyhyys johtaa lähetteiden lisääntymiseen