Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Ulkomaat

18.1.2025 15:00 ・ Päivitetty: 18.1.2025 15:00

Liikkuvasta autosta ammuskellut Kroatian varapääministeri erosi tehtävästään

LEHTIKUVA / AFP / DAMIR SENCAR

Kroatian varapääministeri ja maatalousministeri Josip Dabro erosi tehtävästään lauantaina. Aiemmin viikolla julkisuuteen oli tullut video, jossa hän ammuskelee pimeyteen liikkuvasta autosta. Äärioikeistolaista Kotimaa-liikettä edustava Dabro jätti eronpyyntönsä Facebook-päivityksessään.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Ammuskeluvideon julkaisi Jutarnji List -lehti. Videolla Dabro istuu auton pelkääjänpaikalla, laulaa kovaäänisen musiikin tahtiin ja ammuskelee pistoolilla etuikkunasta pimeyteen.

Vielä perjantaina Dabro selitteli uutistoimisto Hinan mukaan, että video oli kuvattu vuosia sitten ja että hän käytti harjoitusluoteja. Maan hallitus kommentoi samana päivänä, että Dabron käytös oli sopimatonta ja vastuutonta.

Kotimaa-liikkeen puheenjohtajan Ivan Penavan mukaan Dabron erolla ei ole vaikutusta hallituksen jatkoon.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU