Urheilu
16.3.2026 12:43 ・ Päivitetty: 16.3.2026 12:43
Liitto: Iran lähettää joukkueen miesten MM-futikseen, vaikka Yhdysvallat on yksi turnausjärjestäjistä
Iran aikoo osallistua ensi kesänä Yhdysvalloissa, Kanadassa ja Meksikossa pelattavaan jalkapallon miesten MM-lopputurnaukseen, kertoo Aasian jalkapalloliitto AFC.
Iranin motivaatiota osallistua kolmen järjestäjämaan kesken jaettuihin MM-kisoihin on arvuuteltu siitä lähtien, kun Iran joutui helmikuun lopussa Yhdysvaltain ja Israelin hyökkäyssodan kohteeksi.
- Tietojemme mukaan Iran pelaa (MM-turnauksessa), Aasian jalkapalloliiton pääsihteeri Windsor Paul John kertoi.
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump varoitteli viime viikolla, että Iranin joukkueen ”henki ja turvallisuus” voivat olla vaarassa, jos maa osallistuu MM-kisoihin.
Iran on arvottu MM-turnauksessa alkulohkoon G. Lohkossa pelaavat Iranin lisäksi Belgia, Egypti ja Uusi-Seelanti.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
