Talous
17.3.2020 11:10 ・ Päivitetty: 17.3.2020 11:10
Maailmanlaajuinen koronaepidemia on lisännyt rajusti kysyntää verkkokaupassa – työvoimankin tarve ”ennennäkemätöntä”
Maailmanlaajuinen koronaepidemia on lisännyt rajusti kysyntää verkkokaupassa. Alan jätti Amazon kertoo rekrytoivansa 100 000 koko- ja osa-aikaista työntekijää pelkästään Yhdysvalloissa.
Varatoimitusjohtaja Dave Clarkin mukaan esimerkiksi matkailu- ja ravintola-alalla monet yritykset ovat joutuneet vaikeuksiin ja lomauttamaan henkilökuntaansa.
– Haluamme näiden ihmisten tietävän, että he ovat tervetulleita meidän tiimeihimme, kunnes tilanne palaa normaaliksi ja heidän aikaisemmat työnantajansa voivat ottaa heidät takaisin, Clark sanoo.
Hänen mukaansa verkkokaupan kysynnän kasvu ja työvoiman tarve ovat ”ennennäkemättömiä” vuodenaikaan nähden.
Amazon kertoo myös, että aikoo nostaa työntekijöidensä palkkoja ensi kuusta lähtien. Tuntipalkan korotus on Yhdysvalloissa kaksi dollaria ja Euroopassa noin kaksi euroa.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.