Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Politiikka

23.7.2019 11:52 ・ Päivitetty: 23.7.2019 12:26

Macron: Suomi mukana Välimereltä pelastettujen jakamisessa – Näin sisäministeriöstä kommentoidaan

Ranskan presidentti Macron ilmoitti tiistaina 14 maan olevan mukana Välimereltä pelastettujen ihmisten jakamisesta.

Ranskan presidentti Emmanuel Macron ilmoitti tiistaina 14 EU-jäsenmaan olevan mukana väliaikaisessa järjestelyssä Välimereltä pelastettujen ihmisten jakamisessa. Yksi mainituista maista olisi Macronin mukaan Suomi. Sisäministeriön mukaan mitään ei kuitenkaan ole vielä sovittu.

Ismo Puljujärvi

Demokraatti

Suomen lisäksi mukana yhteistyössä olisivat Ranska, Saksa, Portugali, Irlanti, Liettua, Luxemburg, Kroatia ja kuusi muuta maata, joita ei ole vielä nimetty.

Pariisissa järjestetyssä kokouksessa mukana ollut sisäministeri Maria Ohisalon (vihr.) valtiosihteeri Olli-Poika Parviainen kommentoi Demokraatille, että kyseessä on vasta alustavat neuvottelut.

– Mitään sopimusta ei ole vielä allekirjoitettu, Parviainen kertoo.

Linjauksia ei Parviaisen mukaan ole ollut myöskään siitä, miten jakotapa menisi jäsenmaata kohden.

– Pariisin kokous oli jatkoa Suomessa viime viikolla pidetylle epäviralliselle neuvottelulle koskien EU:n turvapaikkapolitiikkaa, Parviainen sanoo.

Sisäministeri Maria Ohisalo (vihr.) on aikaisemmin painottanut, että EU:n tulisi siirtyä alus kerrallaan tehtävistä ratkaisuista kohti pysyvämpää järjestelmää.

Lisää aiheesta

Parviainen toteaa, että EU-puheenjohtajamaana Suomi haluaa pitää avointa dialogia kaikkien jäsenmaiden kanssa, jotta mahdollisimman moni maa lähtisi mukaan

Parviainen arvioi, että konkreettisia suuntaviivoja voitaisiin esitellä aikaisintaan Maltalla syyskuussa järjestettävässä kokouksessa.

Hallitus on aiemmin kesällä ilmoittanut ottavansa viisi Välimereltä pelastettua ihmistä Maltalta ja kahdeksan Italiasta.

Kello  15:10 Korjattu: Parviainen on valtiosihteeri, ei alivaltiosihteeri. 

Vaihdettu sana keskustelua linjauksella.

Korjattu sitaatti sopimuksen luonnostelusta.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU