Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Politiikka

22.5.2025 11:26 ・ Päivitetty: 22.5.2025 11:26

Matias Mäkynen: Tästä syystä SDP on mukana välikysymyksessä

LEHTIKUVA / ANTTI AIMO-KOIVISTO

SDP:n varapuheenjohtaja Matias Mäkynen sanoo, että pääministeri Petteri Orpo (kok.) on selityksen velkaa.

Demokraatti

Demokraatti

Mäkysen mukaan kokoomuksen eduskuntavaalikampanja perustui velkapelotteluun ja lupaukseen taittaa valtion velkaantuminen.

Elävässä elämässä on käymässä toisin.

– Valtiovarainministeriön ennusteen mukaan Orpon hallitus tekee kaikkien aikojen velkaantumisennätyksen, Mäkynen sanoo tiedotteessaan.

Mäkysen mukaan hallituksen talouspolitiikka on ajanut ideologisuudellaan seinään.

– SDP on mukana välikysymyksessä hallituksen velkapolitiikasta ja Suomen talouskriisistä. Haluamme kuulla, miten kokoomus perustelee oman politiikkansa perusteellisen suunnanmuutoksen.

– Miten puolue, joka sai velkapelottelulla äänestäjiltään mandaatin toimia pääministeripuolueena, selittää tätä totaalista epäonnistumista?

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU