Kotimaa
23.11.2018 12:31 ・ Päivitetty: 23.11.2018 12:31
Matti Rönkä on vuoden 2018 Selkeä puhuja
Ylen TV1:n uutisankkuri Matti Rönkä on saanut vuoden 2018 Selkeä puhuja -tunnustuksen. Kuuloliitto toteaa palkintoperusteissa, että Röngän puhetapa on rauhallinen ja hän artikuloi selkeästi.
Kuuloliitto korostaa Selkeän puhujan valinnalla hyvän puheviestinnän tärkeyttä. Suomessa on lähes 800 000 ihmistä, joilla on jonkinasteinen kuulon alenema. Monille huonokuuloisille puhetilaisuuksien ja tv-ohjelmien seuraaminen on erilaisista apuvälineistä huolimatta hankalaa.
Aiemmin Selkeän puhujan palkinnon ovat saaneet esimerkiksi meteorologi Pekka Pouta, toimittaja Baba Lybeck ja näyttelijä Jukka Puotila.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.