Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Kotimaa

29.11.2023 07:36 ・ Päivitetty: 29.11.2023 07:36

Migri: Oulusta siirretyt ukrainalaiset saanevat uudet asunnot käyttöön ylihuomenna

LEHTIKUVA / VESA MOILANEN
Kuvituskuvassa Maahanmuuttoviraston Helsingin palvelupiste lokakuussa 2019.

Oulusta siirrettyjen ukrainalaisten uudet asunnot saadaan näillä näkymin käyttöön ylihuomenna, kertoo Maahanmuuttovirasto (Migri).

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Migrin mukaan siirretyistä ukrainalaisista 13 on jo palannut Ouluun. Kymmenen on ilmoittanut haluavansa jäädä siihen vastaanottokeskukseen, johon heidät siirrettiin.

Migri joutui arvostelun kohteeksi perjantaina, kun sanomalehti Kaleva uutisoi Migrin siirtävän ukrainalaispakolaisia asunnoistaan Oulusta lyhyellä varoitusajalla itärajan tilanteen vuoksi. Myöhemmin perjantaina Migri kertoi peruneensa päätöksen ukrainalaisten siirtämisestä Oulun ulkopuolelle.

Maahanmuuttoviraston mukaan se siirsi viime viikolla väliaikaisesti noin 30 ukrainalaista Oulusta muihin vastaanottokeskuksiin.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU