Palkittu politiikan aikakauslehti
72€/6kk

Politiikka

8.11.2018 04:45 ・ Päivitetty: 8.11.2018 04:45

Miten käy Alexander Stubbin suuren unelman? Kello 13 sen odotetaan selviävän

Tänään ratkeaa, kuinka paljon ääniä Alexander Stubb onnistuu haalimaan kisassa kokoomuksen eurooppapuolueen EPP:n kärkiehdokkuudesta.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Konservatiivivaikuttajat ovat koolla Helsingin Messukeskuksessa.

Aamupäivän aikana puolueaktiivit kuulevat molempia ehdokkaita eli saksalaista Manfred Weberia ja Stubbia vielä kerran. Stubbin odotetaan saavan ensimmäisen puheenvuoron. Äänestystuloksen pitäisi olla selvillä kello 13.

Suomi on ollut huomion keskipisteenä, sillä Helsingissä on eilisen ja tämän päivän aikana koolla useita keskeisiä vaikuttajia. Päivän odotetuin puheenvuoro kuullaan Saksan liittokanslerilta Angela Merkeliltä, joka vastikään kertoi luopuvansa puolueensa puheenjohtajuudesta.

Stubb on kampanjoinut näkyvästi kaikelle kansalle, vaikka jo pitkään on näyttänyt siltä, että selvä enemmistö puolueväestä on Weberin takana. Äänioikeus on tänään 734 delegaatilla.

Lähes kaikki isot delegaatiot ovat kertoneet tukevansa Weberia.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU