Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Kotimaa

7.3.2022 15:38 ・ Päivitetty: 7.3.2022 15:58

MTV: Tunnettu rikostoimittaja Jarkko Sipilä on kuollut

LEHTIKUVA / VESA MOILANEN

Rikos- ja oikeustoimittaja ja dekkarikirjailija Jarkko Sipilä on kuollut, kertoo MTV:n uutiset. Pitkäaikainen MTV:n uutisten rikostoimittaja Sipilä kuoli äkillisen sairauskohtauksen seurauksena tänään 57-vuotiaana.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Sipilä oli Suomen tunnetuimpia rikosjournalisteja sekä myös tuottelias ja palkittu dekkarikirjailija.

Sipilä työskenteli MTV:n uutisissa 26 vuotta. Viime vuodet hän toimitti uutistyön ohella Pekka Lehtisen kanssa Rikospaikka-ohjelmaa.

Jarkko Sipilän ensimmäinen rikosromaani ilmestyi vuonna 1996. Hänen kaikissa julkaistuissa 21 dekkarissaan on päähenkilönä rikoskomisario Takamäki.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU