Politiikka
6.2.2021 08:37 ・ Päivitetty: 6.2.2021 08:39
Näin Annika Saarikko tölväisi perussuomalaisia – ”Oman seutukunnan väki saattaisi ensin naurahtaa ja sitten huolestua”
Keskustan kuntavaalistartti on tänään lauantaina. Puheenjohtaja Annika Saarikko piti päivän aluksi linjapuheensa. Hän vetosi puheessaan monessa kohtaa niin sanottuun keskustalaisuuden ytimeen, eikä vaikuttanut tavoittelevan keskustapiirin ulkopuolisten kannatusta liikkuvien äänestäjien puolelta.
Tämän ja puheen tietyt kohdat voi nähdä yrityksenä vedota niihin äänestäjiin, jotka ovat siirtyneet keskustan joukoista joko katsomoon tai perussuomalaisiin.
”Hannu Kuopiosta, kirjoitit, että olet tyytymätön joihinkin keskustalaisten ulostuloihin. Kerroit äänestysvarmuutesi horjuvan. Minulle tuli tunne, että Sinulla olisi enemmänkin sanottavaa puolueen ja Kuopion asioista. Ritva Lahdesta, laitoit viestin kun olet ollut huolissasi, että miten meidän keskustalaisten mahtaa käydä tässä myllerryksessä. Olet sitä mieltä, että vuosien varrella on tullut tehtyä virheitä. Näen teidät siellä ikkunan takana. Taidatte arkailla, kuulutteko vielä keskustan talon väkeen. Käykää tupaan. Teitä on ollut ikävä.”
Perussuomalaisia suoraan mainitsematta Saarikko puhui paikallislehtien asioista. Viesti oli kuitenkin ilmeinen.
”Minulla on tapana Suomea kiertäessäni napata mukaani reissusta paikkakunnan oma lehti. Nuorempana olin paikallislehdessä hommissakin, se oli hyvä oppikoulu tähänkin työhön. Paikallislehdet kertovat arjesta, jota me elämme. Sivuilta löytyvät niin syntyneiden lasten valokuvat, uusien koulurakennusten suunnitelmat kuin jo kokeneemman väen merkkipäivähaastattelut. Niissä muisteloiden sävy on sellainen, että ennen ei sittenkään ollut paremmin, räyhäämällä maailma ei valmistu ja perheen ohella työteko on ollut elämässä suuri ilo.”
”Paikallislehdissä ei kaadeta hallitusta tai Euroopan unionia. Tämä siitä yksinkertaisesta syystä, että nuo asiat eivät kuntapolitiikkaan kuulu, vaikka monen paikallisen linjauksen taustalla on valtakunnallisen tason päätökset. Jos paikallislehden tekijät ottaisivat palstoillaan asiaksi Suomen hallituksen kaatamisen tai Euroopan unionin hajottamisen, oman seutukunnan väki saattaisi ensin naurahtaa ja sitten huolestua. Onkohan heillä kaikki kohdallaan?”
Saarikon mukaan kuntiin tarvitaan päättäjiä, jotka ovat tehtäviensä tasalla ja vievät Suomea eteenpäin.
”Kysymyksemme suomalaiselle kuuluu: Keiden periaatteisiin ja asiallisuuteen voit luottaa? Keihin uskot?” Saarikko kyseli.
Puheenjohtaja otti puheessaan voimakkaasti esiin perheet ja heidän valintansa.
”Näissä vaaleissa äänestetään perheiden valinnanvapaudesta. Se on kotien asia. Kun äänestät keskustaa, se on ääni sille, että äidit ja isät saavat tulevaisuudessakin valita itselleen parhaiten sopivan hoitomuodon lapsilleen. Ääni keskustalle on aina ääni sille, että kotihoidontukea maksetaan myös jatkossa.”
Ikäihmisten asioihin liittyen Saarikko teki kolme ehdotusta.
” Suomen todellisuutta on, että liian huonokuntoiset ihmiset asuvat kotona, kun muutakaan paikkaa ei ole. Tähän on saatava muutos. Uusia asumismuotoja kodin ja laitosmaisen asumisen väliin on kehitettävä. Tämä on ensimmäinen ehdotukseni. Kotona asumisesta on tehtävä turvallista ja inhimillistä. Riittävän hoivan turvaamiseksi kotihoitoon kannatamme sitä, että avustavat tehtävät avattaisiin muillekin kuin sote-koulutuksen saaneille. Tämä on toinen ehdotukseni.”
”Kolmas ehdotuksemme on, että perhehoitoa käytettäisiin nykyistä enemmän sijaishoitomuotona. Perhehoitaja voi hoitaa hoidettavaa joko omassa kodissaan tai hoidettavan kodissa.”
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.