Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Ulkomaat

16.2.2020 12:27 ・ Päivitetty: 16.2.2020 12:28

Näin Kim Jong-un juhlisti isänsä syntymäpäivää

Pohjois-Korean johtaja Kim Jong-un on juhlistanut isänsä, maan entisen johtajan Kim Jong Ilin syntymäpäivää ja esiintynyt julkisuudessa ensimmäistä kertaa kolmeen viikkoon.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Rodong Sinmun -lehti kertoi Kimin vierailleen mausoleumissa, johon sekä Kim Jong Il että tämän isä, Pohjois-Korean perustaja Kim Il Sung on haudattu.

Pohjois-Korea ei ole kertonut yhdestäkään koronavirustartunnasta, mutta eristäytynyt maa on epidemian alettua katkaissut juna- ja lentoliikenteen Kiinaan.

Valtion mediassa on viime aikoina näkynyt kuvia hengityssuojaimiin pukeutuneista virkamiehistä pitämässä hätäkokouksia ja työntekijöistä desinfioimassa julkisia tiloja. Pohjois-Korea on ennenkin rajoittanut matkustamista kovalla kädellä, kun maailmalla on levinnyt tauteja.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU