Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Politiikka

2.12.2025 12:29 ・ Päivitetty: 2.12.2025 12:29

Näin Suomi sijoittui EU:n tasa-arvovertailussa

Suomi on sijoittunut kahdeksanneksi sukupuolten tasa-arvovertailussa Euroopan unionissa, kertoo sosiaali- ja terveysministeriö.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Suomi on tasa-arvoindeksissä samalla sijalla kolmatta kertaa peräkkäin. Muun muassa naisten ja miesten tilanteen välistä eroa mittaavaa indeksiä julkaisee Euroopan tasa-arvoinstituutti EIGE.

Täydellistä tasa-arvoa kuvaava luku on 100. Suomen luku oli 68,3. Vertailun kärjessä on Ruotsi 73,7 pisteellä.

Koko EU:n tasa-arvoindeksi on nyt 63,4 pistettä. EIGE arvioi, että nykyisellä noin 0,7 pisteen vuosivauhdilla täyden tasa-arvon saavuttaminen kestäisi vähintään 50 vuotta.

Tasa-arvoasioista vastaavan ministerin Sanni Grahn-Laasosen (kok.) mukaan Suomi on monessa suhteessa tasa-arvon mallimaa, mutta myös sillä on omat kompastuskivensä. Grahn-Laasosen mukaan tasa-arvo vaatii tavoitteellista politiikkaa ja rakenteiden uudistamista.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU