Elokuva
27.2.2025 10:40 ・ Päivitetty: 27.2.2025 10:40
Näyttelijäkonkari Gene Hackman on kuollut
Näyttelijäkonkari, kaksinkertainen Oscar-voittaja Gene Hackman on kuollut. Yhdysvaltalaisen elokuvatähden kuolemasta kertoivat useat mediat, muun muassa Santa Fe New Mexican -lehti.
Hackman, 95, ja hänen vaimonsa Betsy Arakawa löydettiin kuolleina kotoaan keskiviikkona iltapäivällä paikallista aikaa. Piirikunnan sheriffi Adan Mendoza vahvisti lehdelle, että pariskunta ja heidän koiransa olivat kuolleet.
Mendoza kertoi, ettei mitään välittömiä merkkejä rikoksesta ollut. Hän ei kertonut kuolinsyytä tai sitä, milloin pariskunta olisi saattanut kuolla.
Gene Hackman pokkasi parhaan miespääosan Oscar-palkinnon Willian Friedkinin vuonna 1971 ohjaamasta elokuvasta Kovaotteiset miehet. Parhaan miessivuosan Oscarin hän sai Clint Eastwoodin 1992 ohjaamasta lännenfilmistä Armoton. Lisäksi hänellä oli Oscar-ehdokkuuksia, esimerkiksi Mississippi palaa -filmin miespääosasta.
Hackman oli myös kirjailija. Hän ilmoitti vuonna 2008 lopettaneensa näyttelemisen.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.