Politiikka
4.9.2018 14:37 ・ Päivitetty: 4.9.2018 14:37
”Nyt pitäisi löytyä järki päähän” – Rinne vetosi hallitukseen, Lindström tyytyi paheksumaan huhupuheita
Työministeri Jari Lindströmin (sin.) mukaan hallitus aikoo tuoda marraskuussa eduskuntaan esityksen irtisanomissuojan heikentämisestä alle 20 työntekijän yrityksissä.
Lindströmin mukaan kritiikki palkansaajajärjestöissä raivoa nostattanutta hanketta kohtaan kuullaan hallituksessa.
– Tietysti otamme tosissaan tämän. Me olemme vastuussa työmarkkinoista ja niiden toimivuudesta, ja totta kai tämä viesti on ihan selkeästi tullut minun korviini, Lindström sanoi tiistaina.
Hänen mukaansa esitystä koskeva lausuntopalaute katsotaan nyt huolellisesti läpi ja myös hankkeen kriitikoiden kannattaisi odottaa, millaisen esityksen kanssa hallitus lopulta tulee ulos.
Lindströmin mukaan hallitus on valmis keskustelemaan asioista, mutta tätä hankaloittaa se, jos toisella puolella ei ole valmiutta edes harkita kompromisseja.
”Hallitus on asettunut ikään kuin työnantajan puolelle työmarkkinapolitiikassa.”
Hän paheksui myös huhupuheita, joiden mukaan laki mahdollistaisi irtisanomisen ”pärstän perusteella” tai siksi, että on ollut aktiivinen ay-liikkeen toiminnassa.
Lisää aiheesta
– Meidän tarkoituksenamme on työllistämiskynnyksen alentaminen.
Oppositiopuolue SDP:n puheenjohtaja Antti Rinne sanoi toivovansa, että hallitus arvioisi lakihankkeensa tilannetta uudelleen.
– Hallitus on asettunut ikään kuin työnantajan puolelle työmarkkinapolitiikassa, ja se on ollut koko ajan jännitteitä lisäävää. Tämä on ollut jatkoa samalle asialle, Rinne sanoi.
Hänen mukaansa talouskasvun pitää nyt antaa kulkea eikä tilanteessa kannata rakentaa turhia jännitteitä.
– Nyt pitäisi löytää järki päähän sillä tavalla, että näitä työmarkkinajännitteitä voisi purkaa. Vetoan hallitukseen, että he vetävät tämän pois, Rinne sanoi.
Kommentit
Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.
Lisää aiheesta
Politiikka
3.9.2018 09:25
SAK:n Eloranta kohutusta ”irtisanomislaista”: ”Jokainen liitto päättää omista toimenpiteistään”
Politiikka
1.9.2018 12:29
Panokset kovenevat irtisanomislain ympärillä – ”Lakkokenraali” Piiraiselta tyly vastaus pääministerille: ”Asia selvä, perästä kuuluu”
Politiikka
1.9.2018 09:52
Antti Rinne vaatii: Hallituksen luovuttava irtisanomislaista – Sipilä Ylellä: ”Varmasti vielä ensi kaudellakin on kipeitä toimia edessä”
Politiikka
1.9.2018 06:13
”Hallituksen tulee perua esityksensä” – Myös Ammattiliitto Pro päätti järjestöllisten toimenpiteiden valmistelusta
Politiikka
28.8.2018 07:25
Hallituksen irtisanomislaki ei saa ymmärrystä – ”Tämä ei voi olla kenenkään etu”
Politiikka
27.8.2018 08:21
”Jo riittää”, julistaa Antti Palola – STTK:n kysely: Suomalaiset torjuvat työsuhdeturvan heikentämisen