Palkittu politiikan aikakauslehti.
Katso hinnat!

Politiikka

1.10.2019 10:09 ・ Päivitetty: 1.10.2019 10:23

Nyt ratkesi, kenestä tulee Jutta Urpilaisen kabinettipäällikkö

Suomen tulevan EU-komissaarin Jutta Urpilaisen kabinettipäälliköksi on valittu Taneli Lahti, Urpilainen kertoo. Lahti on toiminut aiemmin Elinkeinoelämän keskusliiton Brysselin-toimiston johtajana.

DEMOKRAATTI/STT

Demokraatti

Sitä ennen hän oli komissaari Jyrki Kataisen kabinettipäällikkönä sekä komissaari Olli Rehnin kabinetin jäsenenä vuosina 2009–2014.

Lahti on myös hoitanut EU-komission Venäjän suhteita vuosina 2004–2009 ja työskennellyt Suomen ulkoministeriössä 1997–2004.

Jaa tämä artikkeli

Kommentit

Artikkeleita voi kommentoida yhden vuorokauden ajan julkaisuhetkestä. Kirjoita asiallisesti ja muita kunnioittaen. Ylläpito pidättää oikeuden poistaa sopimattomat viestit ja estää kirjoittajaa kommentoimasta.

Sähköpostiosoitteesi

Toimituksen valinnat

Demokraatti

päätoimittaja: Petri Korhonen
Lähetä juttuvinkki →

Toimitus: PL 338, 00531 Helsinki, puh. 09 701 041

Arbetarbladet

chefredaktör: Topi Lappalainen
Kontakt →

Redaktion: Broholmsgatan 18-20 C, 00531 Helsingfors

Tietosuoja-asetukset

Demokraatti.fi

Tilaa Demokraatti

Demokraatti on politiikkaan, työelämään ja kulttuuriin erikoistunut aikakauslehti, joka on perustettu Työmies-nimellä vuonna 1895.

Kaikki ei ole sitä miltä näyttää.

Tilaa demokraatti →
2018 DEMOKRAATTI
TIETOSUOJA- ja REKISTERISELOSTE
KIRJAUDU